10 důvodů proč navštívit Olomouc

Olomoucká radnice Edelmannův palác Neptunova kašna Kostel Panny Marie Sněžné Morový sloup Panny Marie

Druhá největší památková rezervace v ČR

Caesarova kašna1. Po Praze má Olomouc druhou nejstarší a největší památkovou rezervaci v České republice. Morový sloup Nejsvětější trojice2. Sloup Nejsvětější Trojice z 18. století na olomouckém Horním náměstí je největším barokním sousoším ve střední Evropě. Od roku 2000 je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Dóm sv. Václava3. Olomouc je důležitým dějištěm českých dějin. Osídlení tu bylo už od pravěku. V raném středověku tu sídlili moravští Přemyslovci, působilo zde druhé české biskupství, u olomoucké katedrály sv. Václava byl zavražděn poslední Přemyslovec, Václav III. Olomoucká pevnost4. Uvidíte nespočet architektonických památek, postavených v pestré škále stylů od románského až po moderní umění 20. století. Zajímavostí je, že Olomouc má v přepočtu na obyvatele tu vůbec nejhustší síť církevních staveb v České republice. 

Kultura a zábava

Univerzitní ulice5. Olomouc je městem hudby – vždyť tu nějaký čas pobývali i W. A. Mozart, Gustav Mahler nebo Antonín Dvořák. Jste-li milovníky hudby, můžete navštívit operu, varhanní festival, koncert Moravské filharmonie nebo některého z místních hudebních skupin. Ve městě najdete i nemálo hudebních klubů. Moravské divadlo6. Můžete si také vybrat z celé řady divadelních, baletních, operních a jiných představení.

 

Pohled na kapli sv. Barbory7. Dáváte-li přednost výtvarné kultuře, máte možnost navštívit desítky nejrůznějších galerií a muzeí.

 

Muzeum Moderního umění8. V Olomouci je i univerzita, proto tu nechybí ani bary, diskotéky, kina a sportovní vyžití (tenis, bowling, squash, minigolf, golf, cyklistika, vyhlídkové lety, lanové centrum, fitcentra, plavání nebo projížďky na koních).

Gastronomie

Horní nám.9. Olomouc nezklame ani příznivce gastronomie. Určitě musíte ochutnat typické olomoucké tvarůžky (nebo také syrečky), v některé z desítek restaurací určitě najdete originální recept. Pokud vám syrečky nevoní, zajděte na zákusek do některé ze stylových kaváren nebo na čaj do příjemné místní čajovny.

Perla na zelené podušce

Židovská brána10. Olomouc je někdy poeticky nazývána „perlou na zelené podušce“. Město totiž leží přímo v zeleném srdci Moravy, na stejnojmenné řece, obklopené je parky (o rozloze přes 47 ha), lány polí a v dohledu na severu se zdvíhajících Oderských vrchů. Jen cca 20 km daleko od Olomouce se nachází chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví, která svými přírodními krásami přesahuje hranice České republiky.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ