Arboretum Bílá Lhota

Co zde najdete
  • 300 různých druhů dřevin
  • sadu velkých kamenných „maxišachů“
  • desítky romantických zákoutí

Asi 20 kilometrů severozápadně od Olomouce leží úžasný zámecký park Arboretum Bílá Lhota, zařazený na seznam českých Národních přírodních památek. V parku najdete asi 300 různých druhů dřevin a desítky romantických zákoutí, která poskytují výbornou příležitost k relaxaci a odpočinku.

Termín arboretum pochází z latinského slova arbor, strom. Jde o zvláštní typ botanické zahrady, která se specializuje na výzkum a pěstění dřevin.

Historie arboreta Bílá Lhota sahá až do poloviny 15. století. Z této doby pocházejí první záznamy o ovocné zahradě patřící k zdejší tvrzi. Tvrz byla v 16. století přestavěna do podoby renesančního zámku a u něj kolem roku 1700 vznikl park.

V roce 1870 koupil zámek s parkem Jan Riedel (1822-1894), jehož vnuk Quido Riedel (1878-1946) se nejvíce zasloužil o dnešní podobu parku. Vybudoval zde druhově bohatou sbírku okrasných domácích i exotických dřevin a svou činností zároveň pozvedl estetickou hodnotu celého areálu. Po druhé světové válce majetek Riedelovy rodiny propadl státu. V roce 1965 park převzalo do své správy Vlastivědné muzeum v Olomouci, pro veřejnost byl zpřístupněn v roce 1968.

Národní přírodní památka Arboretum Bílá Lhota se rozkládá na jižně orientovaném svahu na ploše necelých tří hektarů. Nachází se zde asi 300 různých druhů a kultivarů dřevin, například keřovité tisy v různých barvách a tvarech, túje, smrky, duby, různobarevné buky, cypřišky, javory, borovice, břízy, douglasky a lípy.

V arboretu je pěstována i řada vzácných a sbírkových dřevin – například japonské javory, vilíny a magnólie. V parku jsou zastoupeny dřeviny z jižní Evropy (hlavně z Balkánu) a z Asie (Číny, Koreje, Mandžuska, Japonska a Sibiře), mnoho dřevin pochází i z různých oblastí Severní Ameriky (z Kanady a USA) a z Mexika.

Co zde najdete
-    300 různých druhů dřevin
-    sadu velkých kamenných „maxišachů“
-    desítky romantických zákoutí

Otevírací doba
Duben: So a Ne 9:00 - 17:00 hod.
Květen - září: Út - Ne 8:00 - 18:00  hod.
Říjen: So a Ne 9:00 - 17:00 hod.

Vstupné
Plné 30 Kč, snížené 15 Kč.

Kontakt
Adresa: Arboretum Bílá Lhota, 783 26 Bílá Lhota
Telefon: +420 585 340 075, +420 585 340 081
 E-mail: arboretum@volny.cz
Web: www.vmo.cz/stale-expozice/arboretum-bila-lhota/ a www.volny.cz/arboretum

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ