Arcibiskupský palác

Arcibiskupský palác Kde: Wurmova 9
Stáří: 17. století
Zajímavost: Pět měsíců zde sídlil rakouský královský dvůr.

Současný barokní Arcibiskupský palác vznikl v letech 1664-1674 z rozhodnutí biskupa Karla II. z Liechtensteina (1624-1695) na místě ohněm poničeného biskupského paláce z 16. století. Biskup před obnovou sídla vykoupil a zbořil okolní domy a tím získal větší prostor pro přestavbu. Budova, která slouží olomouckým biskupům a arcibiskupům od 17. století až do dneška, má tři vstupní portály a bohatě zdobené hlavní průčelí. Ze starého paláce se dodnes zachovaly pouze pozdně gotické sklepy.

V interiéru je mnoho reprezentačních sálů a soukromých místností vyzdobených štukem a nástěnnými malbami. Na vnitřní výzdobě pracovali i mistři jako Giovanni Pietro Tencalla (1629- 1702) nebo Baltazar Fontana (1661-1733). Arcibiskup Maxmilian Somerau Beeckhem nechal v letech 1837-1853 část vnitřní architektury zmodernizovat. V roce 1904 byl palác poškozen požárem. V rámci následných oprav získal novou střechu s neobarokní věžovou konstrukcí. Ve středním střešním vikýři v té době přibyly hodiny a nad nimi socha sv. Václava.

Ve 40. letech 19. století se Olomouc na pět měsíců stala centrem celé Hambsbuské monarchie, protože sem během revolučních událostí roku 1848 přesídlil císařský dvůr. Panstvo v té době přebývalo právě v budově dnešního Arcibiskupského paláce. Po abdikaci císaře Ferdinanda V. roku 1848 byl v olomoucké Arcibiskupském paláci uveden na císařský trůn mladý František Josef I. (1830-1916), nejdéle vládnoucí panovník v dějinách českých zemí. Další významnou událostí, která se zde udála, bylo sjednání olomouckých punktací (28. a 29. listopadu 1850), které zažehnaly konflikt mezi Rakouskem a Pruskem o správu Hessenska a Holštýnska. V roce 1995 se zde při své návštěvě České republiky ubytoval papež Jan Pavel II. (1920-2005).

Arcibiskupský palác je dodnes sídlem úřadujícího arcibiskupa. Přesto je každou středu od 14:30 hodin přístupný návštěvníkům. Při prohlídce uvidíte reprezentační i soukromé pokoje, obrazárnu (palác vlastní sbírky mistrů Tiepola Brueghelových, Teniersa, Sarta, Grana, Maulpertsche, Kupeckého, Mánesa, atd.), nástěnné malby, busty, portréty či cenný historický nábytek.

Otevírací doba
St: 14:30 hod.

Vstupné
- Plné: 40 Kč – platí se v AP před prohlídkou (předprodej vstupenek v Arcidiecézním muzeu na Václavském nám. 3)

Kontakt
Adresa: Wurmova 9, 779 00 Olomouc
Telefon: +420 585 514 190
Web: http://www.olmuart.cz
E-mail: bielesz@olmuart.cz

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!