Arcidiecézní muzeum Olomouc

Co zde najdete
  • archeologické nálezy až šest tisíc let staré
  • pestrou směsici uměleckých stylů od doby románské, přes gotiku a renesanci až po pozdní baroko a rokoko, klenotnici
  • restaurovaný kočár z první poloviny 18. století, obrazárnu

Zajímáte-li se o umění, architekturu nebo o české dějiny, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu Arcidiecézního muzea (diecéze = území spravované biskupem). V muzeu najdete až neuvěřitelně rozmanitou škálu uměleckých předmětů. Od nálezů z dávného pravěku, přes středověké památky, až po složité novověké umělecké práce.  

Na své si určitě přijdou zájemci o český středověk. Arcidiecézní muzeum je totiž prvním muzeem duchovní kultury v České republice a proto zde naleznete především nesčetně exponátů z českých církevních dějin. Staré bible, církevní mince, obrazy olomouckých arcibiskupů, nejrůznější duchovní předměty a dokonce i biskupský, nádherně zdobený kočár z 18. století. Za prohlídku stojí také klenotnice se zlatem a drahými kameny posázenými relikviáři. 

Muzeum je však neuvěřitelně zajímavé také z architektonického hlediska, protože jeho prostor je pestrou směsicí stavebních stylů od doby románské, přes gotickou a renesanční, pozdně barokní a rokokovou až po moderní styl 21. století. Vývoj tohoto objektu byl tak výborně dokumentuje stavební a umělecký vývoj v průběhu celého tisíciletí. 

Nezapomeňte si prohlédnout muzejní obrazárnu s nádhernými plátny, které olomoučtí biskupové shromažďovali od 16. století.

Otevírací doba
Út - Ne 10:00 - 18:00 hod.

Vstupné
- Plné: 50,- Kč (každou středu a neděli vstup volný). Vstupenka platí pro Arcidiecézní muzeum i Muzeum moderního umění, je platná v den zakoupení. 
- Se slevou: 25,- Kč (děti do 18 let, karty ISIC, IYTC, ITIC, EUROBEDS, EURO 26, senioři)
- Volný vstup mají děti do 6 let, majitelé karty Olomouc region Card, a návštěvníci o státních svátcích.

Doprava
Do Arcidiecézního muzea vás zavezou tramvaje číslo 2, 4 a 6. Vystupte na zastávce U Dómu a zatočte doleva do ulice Dómská. Ujdete pár desítek metrů do mírného kopce a muzeum určitě nepřehlédnete. Dáváte-li přednost procházkám, můžete jít i pěšky. V takovém případě sem dojdete z Horního náměstí přes ulici Ostružnickou nebo Ztracenou, ulici Denisovou a ulici 1. máje asi za 25 minut.

Historie muzea
Areál muzea byl prokazatelně osídlen už před šesti tisíci lety. Od roku 1034 zde bylo sídlo moravských přemyslovských knížat, proto se tomuto místu někdy přezdívá „Přemyslovský hrad“. V roce 1141 zde nechal Jindřich Zdík (asi 1083 - 1150, významný český duchovní a diplomat) vystavět románský palác, do nějž přenesl biskupské sídlo. Jeho část je dodnes zachována a přes léto (květen až září) přístupná návštěvníkům.

Ve světské části hradu stával dům kapitulního děkana, v němž byl 4. srpna 1306 zavražděn poslední český král z dynastie Přemyslovců, Václav III. Palác byl poničen během třicetileté války, a po ní upraven v barokním slohu. V jeho reprezentačních komnatách pobývala řada významných osobností, mezi jinými i mladý W. A. Mozart (r. 1767).

Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo jako součást Muzea umění založeno v roce 1998. Mezi lety 2000-2006 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, která mu dala součastnou tvář.

Stálé expozice:

Kontakt
Adresa: Václavské nám. 3, Olomouc, 771 00
Telefon: +420 585 514 111 
Web: http://www.olmuart.cz
E-mail: info@olmuart.cz

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ