Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku Co zde najdete
Barokní architekturu, významné křesťanské poutní místo
Vhodnější pro ty, kteří přijeli do Olomouce vlastním autem a pro ty, kteří ve městě zůstávají delší dobu

Asi deset kilometrů od centra Olomouce se nachází křesťanské poutní místo – Svatý Kopeček. Roku 1629 se tu údajně olomouckému kupci Samuelovi Andrýskovi zjevila Panna Marie, a proto se jí tu rozhodl postavit kapli. Stavba kaple na Svaté Hoře, jak se Kopečku původně říkalo, byla dokončena za čtyři roky, 3. dubna 1633. Kapli, kde se už od jejího založení stávaly zázraky, v roce 1645 vypálili Švédové. Po odchodu Švédů z Olomouce byla kaple v letech 1650-1656 opět obnovena. 

Do obnovené zázračné kaple začínalo proudit čím dál tím více poutníků a její velikost tak brzy přestala stačit. V roce 1669 na Sv. Kopečku zahájil hradišťský opat Norbert Želecký stavbu dnešního barokního kostela Navštívení Panny Marie, kterou v roce 1679 posvětil biskup Karel II. Lichtenštejn. Celá stavba byla dokončena až na počátku 18. století. 

V květnu 1995 navštívil Sv. Kopeček papež Jan Pavel II. (1920 - 2005) a povýšil kostel Navštívení Panny Marie na baziliku minor.

Kostel z venku

Pokud se rozhodnete vystoupit na některou z vyhlídkových věží v centru Olomouce, tuto barokní dvouvěžovou baziliku na vzdáleném Svatém Kopečku určitě nepřehlédnete. Čím ovšem budete blíž, tím víc detailů budete rozeznávat. 

Průčelí kostela zdobí sochy dvanácti apoštolů a sochy sv. Šebestiána a sv. Rocha. Nad vchodem do baziliky najdete tři barokní sochy z dílny sochaře Josefa Winterhaldera (1702 - 1769) symbolizující naději, fámy a štědrost. V dolní části průčelí se zase nacházejí sochy sv. Štěpána, sv. Augustina a sv. Norberta. Na horním průčelí stojí socha Panny Marie s malým Ježíškem. 

Kostel zevnitř

Jednolodní kostel se dvěma sakristiemi má po obvodu podélně průchodné kaple. Budete-li stát v místě, kde se kříží hlavní a příční lodě, uvidíte nad sebou malebnou kupoli, kterou v roce 1731 vyzdobil freskami Jan Kryštof Handke (1694 - 1774). Na výzdobě kostela se podíleli domácí i zahraniční mistři – například řezbář Jan Sturmer (1675-1729), kroměřížský zlatník Niklas Indegrenc, sochaři Josef Winterhalder, Balthasar Fontana (1661 – 1733) nebo štukatér J. K. Borsa.  

Po zboření nedalekého kláštera vznikla ze spojovací chodby kláštera a kostela budova po vzoru Svatých schodů v Jeruzalémě, po nichž měl Kristus jít po svém odsouzení u Piláta Pontského. I tady může návštěvník obdivovat fresky na klenbách chodeb, které zhotovil olomoucký malíř Jan Kryštofa Handke. 

Doprava
Pokud jste nepřijeli do Olomouce autem, můžete se na Svatý Kopeček vydat i autobusem. Z hlavního olomouckého autobusového nádraží jezdí spoje v pracovních dnech i několikrát za hodinu. Konkrétní spoj si můžete vyhledat zde: http://jizdnirady.idnes.cz/autobusy/spojeni/

Otevírací doba

Po
Út - Ne
8:00 - 13:00 hod.
8:00 - 18:00 hod. (v zimním období do 17 hod.) Momentálně do konce roku rekonstrukce chrámu.

Vstupné
Dobrovolné

Kontakt
Adresa: Sadové náměstí 1, Olomouc - Svatý Kopeček, 779 00

Telefon: +420 585 385 342
Web: http://www.svatykopecek.cz/main/index.php
E-mail: fasvatykopecekuo@ado.cz

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ