Blažejská brána

Blažejská brána

Kde: Blažejské nám.
Stav: zmizelá

Blažejská brána se nacházela na východně dnešního Blažejského náměstí, na místě tzv. Blažejských schodů, kterými se dnes prochází do Bezručových sadů (dříve Michalský výpad). Brána sloužila těm, kteří šli z města do osady Dědina (až do doby tereziánské přestavby ležela pod hradbami města).

Blažejská bránaBlažejská brána byla z jednou nejstarších bran v Olomouci. Po výstavbě kapucínského kláštera v 17. století se ovšem její praktická funkce značně zhoršila, protože lidé k ní nemohli dojít přímo, ale museli obcházet jeden domovní blok.

Během výstavby tereziánské pevnosti (1742-1758) proto byla Blažejská brána trvale zahrazena a stala se z ní prachárna. Její dřívější hlavní funkce – tedy sloužit jako průchod z města – přešla na bránu Kateřinskou, která vyrostla už v roce 1699 o ulici jižněji.


V průběhu 19. století byla Blažejská brána postupně bourána. Na začátku 20. století byl na místě bývalé brány obnoven průchod se schodištěm, který svému účelu slouží až dodnes.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ