Blažejské náměstí

Blažejské nám. V oblasti dnešního Blažejského náměstí se nacházela jedna z nejstarších olomouckých osad. O Blažejské osadě existuje první písemná zmínka již z roku 1299, avšak podle archeologických průzkumů zde bylo osídlení už v mnohem starší době.

Blažejskému náměstí původně vévodil sedmiboký kostel sv. Blažeje , který byl přinejmenším stejně starý jako olomoucký kostel sv. Petra (doložen již z roku 1063).Spodní část kostela byla postavena z neotesaných hrubých balvanů. Jeho klenutí stálo na šesti neforemných pilířích s vysokou zvonicí se třemi zvony. Hlavní oltář v presbyteriu byl obrácen k průčelnímu oknu, což způsobovalo, že lid během bohoslužby neviděl kněze. Podivný půdorys kostela, jeho neobvyklý patron a nedostatek zpráv, vedou k dohadům o stáří objektu. Podle Václava Richtra mohl být kostel původně raně-středověkým kupeckým dvorem. První oficiální zmínka o kostelu však pochází až ze století třináctého.

V 16. století se kostel stal centrem protestantského hnutí. Během švédské okupace využívali Švédové kostelní hřbitov u sv. Blažeje k pochovávání svých mrtvých. Pohřbili zde kolem sto šedesáti osob. V josefínské době byl kostel zrušen a využíván jako skladiště. V roce 1839 ho potkal osud mnoha jiných starých olomouckých kostelů – jeho chátrající budova byla zbourána. Na místě dřívějšího kostela vzniklo náměstí současného trojúhelníkového tvaru.

Náčrtek a půdorys kostela sv. Blažeje

Jediné co z kostela zůstalo, je zvon z roku 1547 zasvěcený sv. Blažeji, který dodnes visí ve farním kostele sv. Filipa a Jakuba v Nových Sadech.

Tip: Ve své jihovýchodní části se náměstí zužuje a ústí do několik metrů vysokého schodiště. Na tomto místě protínala kdysi městské opevnění tzv. Blažejská brána. Dnes schodiště vede do západní části jednoho z nejmalebnějších olomouckých parků – do Bezručových sadů. Pokud máte trochu času, park si určitě projděte. Čeká vás zde krásný výhled na hradby, kaštanové aleje, kachnami osídlené rameno řeky Moravy a na východní straně parku také Botanická zahrada.

V této oblasti najdete:
-    Místo, kde stával jeden z nejstarších a stavebně nejzajímavějších olomouckých kostelů
-    Olomoucké hradby
-    Bezručovy sady

Doprava
Blažejské náměstí leží na jižním svahu olomouckého návrší, který tvoří společně s koncem ulice Purkrabské vyvýšeninu navazující na Michalský kopec. Dostanete se sem z jižního konce Dolního náměstí, přes ulici Kateřinskou – přibližně po 30ti metrech odbočte doleva, do ulice Havelkovy. Vyjděte do mírného kopce a na jeho konci už náměstí určitě nepřehlédnete. Z Horního náměstí sem dojdete pěšky asi za 15 minut.

AttachmentSize
Blažejské náměstí ve 3D od firmy MOFs2.55 MB
Dodatečné snímky Blažejského náměstí ve 3D od firmy MOFs6.74 MB
Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ