Caesarova kašna

Caesarova kašna

Kde:
 Stáří:
Autoři:

Horní náměstí
1725
Jan Jiří Schauberger a Váslav Render 

V jihovýchodním rohu Horního náměstí se nachází jedna z největších a nejzajímavějších olomouckých kašen – kašna Ceasarova. V roce 1725 ji během pouhých pěti měsíců vytvořil mladý sochař Jan Jiří Schauberger (asi 1700 - 1744) a kamenický mistr Váslav Render (asi 1669 - 1733).

Kašně vévodí postava Gaia Julia Caesara (100-44 př. n. l.) na vzpínajícím se koni. Caesarův zrak směřuje k Michalskému návrší. Podle jedné z městských pověstí totiž slavný vojevůdce Julius Caesar osobně navštívil Olomouc v 1. stol. př. n. l. a na Michalském návrší nechal vybudovat římský tábor.

Pod Caesarem jsou dva muži se štíty držící se za ruku, symbolizující dva toky řek Moravy a Dunaje. Pes pod Caesarovým koněm má zase ukazovat věrnost obyvatel Olomouce panovníkovi.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!