Co jsou morové sloupy?

Morové sloupy jsou samostatně stojící sloupy, povětšinou na náměstích měst, které měly vyjadřovat vděk za ukončení morové epidemie, či za jinou pomoc od boha. Mohly také symbolizovat oddanost obyvatel konkrétního města křesťanské církvi a víře. V českých zemích vznikaly morové sloupy především v barokním období.
Dva nejznámější olomoucké morové sloupy – sloup Panny Marie a sloup Nejsvětější Trojice pocházejí z 18. století. Druhý ze jmenovaných sloupů byl v roce 2000 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO jako „jeden z nejvýznačnějších příkladů vrcholného baroka ve střední Evropě“. Oba sloupy, spolu se šesticí olomouckých barokních kašen, byly v roce 1995 vyhlášeny českými národními památkami.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ