Dóm sv. Václava

Dóm sv. Václava

Co zde najdete

  • Druhou nejvyšší kostelní věž v České republice (přes 100 metrů)
  • Romantické varhany
  • Nevogotickou sakrální architekturu
  • Virtuální prohlídka zde
TOP5

Dóm nebo také katedrála sv. Václava tvoří už skoro osm set let významnou dominantu města. Se stavbou kostela začal olomoucký kníže Svatopluk na začátku 12. století. V roce 1130 stavbu dokončil a vysvětil biskup Jindřich Zdík. O rok později (30. června 1131) sem bylo přeneseno olomoucké biskupství z kostela sv. Petra, který stál až do roku 1792 v místech dnešní filozofické fakulty a rektorátu Univerzity Palackého.

Chrám sv. Václava byl od 12. století mnohokrát přestavěn. O tom, jak tehdy vypadal, si můžeme udělat představu například ze Zdíkovy pečeti. Na ní zůstalo zachováno vyobrazení kostela se dvěma věžemi, vysokou, ale krátkou, čtvercovou lodí a malou apsidou (výklenek za oltářem). Dodnes můžeme vidět půdorys Zdíkovy stavby v dnešním chrámovém trojlodí, ve kterém původní chrámovou stavbu připomínají úzké vedlejší chrámové lodě.

Po požáru v prvních letech 13. století začala obnova chrámu v gotickém slohu. Z tohoto období se zachovaly například pilíře v chrámové lodi. Obnova kostela po požáru v roce 1265 zachovala síňový styl předchozí úpravy. V roce 1515 k chrámu nechal přistavět biskup Stanislav Thurzo malé renesanční presbyterium.

V letech 1589-1595 nechal biskup Stanislav Pavlovský přistavět k chrámu třetí věž a na jižní straně kostelní lodi vybudoval kapli zasvěcenou sv. Stanislavovi. V roce 1617 se rozhodl chrám upravit i kardinál František z Dietrichštejna (1570-1636). Na místě zříceného Thurzova presbytáře dal postavit nové zaklenuté barokní presbyterium o rozměrech 35 na 23 metrů a tím prodloužil chrámový prostor o více než dvojnásobek. Kardinál také vybudoval pod presbytářem novou kryptu. Prostor kostelního presbyteria je skutečně obrovský. Pokud budete mít příležitost, zkuste někoho z průvodcovské služby poprosit, aby vám kněžiště ukázal i zpoza mříží, které ho dnes oddělují od hlavní lodi.

Největším zásahem do exteriéru stavby ovšem byla neogotická přestavba v letech 1883-1890. Přinesla změnu hlavního průčelí chrámu a také přistavění tří nových vysokých věží ve stylu francouzské katedrální gotiky. Autorem této přestavby byl arcibiskupský architekt Gustav Meretta (1832-1888).

 

Chrám z venku

Současná olomoucká katedrála sv. Václava má neogotickou podobu. Dominují jí tři věže z nichž jedna je vyšší než sto metrů. Po skončení opravy věže a schodiště měla být v roce 2009 tato věž zpřístupněna veřejnosti. Z bezpečnostních důvodů se však správci katedrály rozhodli od totoho úmyslu ustoupit.

Vstup do katedrály tvoří tři novogotické portály s uměleckými reliéfy z pískovce, znázorňující Zvěstování Panně Marii (vlevo), Nejsvětější Trojici (střed) a Narození Ježíše (vpravo). Mezi štíty portálů jsou postaveny sochy evangelistů. Ve středu průčelí se nachází kruhové barevné okno tzv. mystická růže, na jehož horním okraji je busta stavitele chrámu G. Maretty. V hořejším průčelí jsou sochy sv. Cyrila a Metoděje a nad nimi socha sv. Václava, patrona chrámu.

Chrám zevnitř

V uvnitř presbytáře kostela se nachází vitríny s částmi dómského pokladu, plastika sv. Václava, chórové lavice a novogotický mramorový hlavní oltář se čtyřmi sochami svatých apoštolů. Sochy apoštolů údajně pocházejí z římských vykopávek z doby starokřesťanského umění. V kostele se nachází hroby dvou stavitelů kostela: Václava Jindřicha (cca 1107-1130, syna Svatopluka Olomouckého, z větve moravských Přemyslovců) a jeho syna Břetislava (zemř. cca 1148), jejichž hroby sem byly přeneseny z Klášterního Hradiska.

Chrámový prostor rozšiřují čtyři kaple: renesanční kaple sv. Stanislava z roku 1589, vyzdobena manýristickými malbami z roku 1736, barokní křtící loretánská kaple z druhé poloviny 17. století, chórová kaple sv. Cyrila a Metoděje s vchodem z presbytáře a kaple sv. Jana Křtitele v přízemí jižní věže rovněž s vchodem z presbytáře. V chórové kapli sv. Cyrila a Metoděje najdete oltář z italského mramoru s pozdně gotickým reliéfem Panny Marie Ochranitelky, pocházející z průčelí zaniklého kostela Panny Marie na Předhradí. Historicky zajímavé jsou také zde umístěné pískovcové sochy sv. Petra a Pavla z 2. poloviny 15. století.

Pod presbytářem katedrály se nachází krypta. Původně sloužila jako pohřebiště olomouckých biskupů, od 70. let je ovšem využívána jako výstavní prostor. Od května do konce září každého roku je krypta zpřístupněna veřejnosti jako expozice bohoslužebných rouch, relikviářů, monstrancí a ostatních liturgických potřeb z dómského inventáře.

Doprava

Na Václavské náměstí se dostanete tramvajemi s čísly 2, 4 a 6. Jedete-li z centra, vystupte na zastávce U Dómu a zatočte doleva do ulice Dómská. Čeká vás pár desítek metrů do mírného kopce. Dáváte-li přednost procházkám, můžete jít i pěšky. V takovém případě sem dojdete z Horního náměstí přes ulici Ostružnickou nebo Ztracenou, ulici Denisovou a ulici 1. máje asi za 25 minut.

Otevírací doba

Po - Út
St
Čt
Pá - So
Ne
9:00 - 18:00 hod.
9:00 - 16:00 hod.
9:00 - 17:00 hod.
9:00 - 18:00 hod.
11:00 - 18:00 hod.

Vstupné

Dobrovolné

Kontakt

Adresa: Václavské nám., Olomouc, 779 00 (v těsném sousedství Arcidiecézního muzea)
Telefon: +420 585 224 236
Web: http://www.ado.cz/dom
E-mail: dom_ol@volny.cz


Fotografie dómu sv. Václava

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!