Dolní náměstí a okolí

Dolní náměstí je jedním z nejstarších olomouckých náměstí, prokazatelně existovalo už ve 13. století. Základy mnoha domů (například třípatrového Domu U zlatého jelena - č. 1 nebo Domu U žlutého lva - č. 34), které ho obklopují, jsou gotické. Většina z těchto domů však má pozdně renesanční či barokní fasády.

Prvními obyvateli této oblasti byli kupci, kteří měli své obchody v domech s loubími na severní straně náměstí. Na místě dnešní Neptunovy kašny založil na začátku 15. století purkmistr Jan Grapler kapli sv. Markéty, která rozdělovala náměstí na dvě části: na vlastní náměstí a na Kramářskou ulici, přezdívanou „Pod bohatými krámy“.

Dolní nám.   Dolní nám. Dolní nám. Dolní nám. Dolní nám. Dolní nám.

Olomouc Panorama Tour:  Dolní náměstí

V roce 1586 vznikla na Dolním náměstí budova takzvaných „Masných krámů“, ve které se dodnes zachovala původní gotická klenba. Budova je zajímavá i tím, že zde existovala studna, která zásobovala Jupiterovu a Neptunovu kašnu. V prvním patře Masných krámů, se kdysi nacházel sál, ve kterém se od druhé poloviny 18. století (až do výstavby Moravského divadla na Horním náměstí v roce 1830) hrálo divadlo.

Pohled na Horní náměstí  Dolní nám. Dolní nám. Dolní nám. Dolní nám. Dolní nám.

Zajímavý je i Hauenschildův dům č. 38, rohový renesanční objekt z konce 16. století.Teprve v 19. století získal své třetí patro.

V této oblasti také uvidíte:
-    Nádherné renesanční a barokní fasády
-    Dům Matyáše Hauenschilda
-    Neptunovu a Jupiterovu kašnu
-    Mariánská sloup
-    Kapucínský kostel

Doprava
Dolní náměstí je přímo spojeno s náměstím Horním.

Dům Matyáše Hauenschilda Kapistránovo slunce  Dolní nám. Dolní nám. Neptunova kašna Dolní nám.

Hrnčířská ulice

Hrnčířská ulice v podobě obráceného L je výborným dokladem drobné středověké měšťanské architektury. Patří k nejmalebnějším olomouckým uličkám.

Doprava
Hrnčířská ulice vede z Dolního náměstí podél zdí kapucínského kláštera na východ a poté se prudce stáčí na sever. Z Horního náměstí sem pěšky dojdete asi za 10 minut.

Hrnčířská Hrnčířská Hrnčířská Hrnčířská Hrnčířská

Ulice Kateřinská

Z jižního konce Dolního náměstí vede až k řece Moravě dlouhá Kateřinská ulice. Mezi lety 1699-1878 zde městské opevnění protínala Kateřinská brána. Nejvýznamnější památkou této ulice je kostel sv. Kateřiny, o němž existují zmínky už z konce 13. století.

Doprava
Přes Dolní náměstí sem z Horního náměstí dojdete asi za 10 minut.

Kateřinská Kateřinská

Lafayettova ulice

Na rohu Lafayettovy ulice a Dolního náměstí najdete už dříve zmíněný renesanční Dům Matyáše Hauenschilda z konce 16. století a barokní budovu měšťanského pivovaru z počátku 18. století. Její klasicistní přístavba je o století mladší. 

Doprava
Do této ulice dojdete z Horního náměstí přes náměstí Dolní asi za 5 minut.

Lafayettova ulice
Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!