Drahanovice – pozoruhodné místo v srdci Drahanské vysočiny

Černá věž Drahanovice Co zde najdete
  • gotickou Černou věž
  • krásnou přírodu
  • kostel sv. Jakuba Většího

Starobylé památky a nádherná příroda Drahanské vysočiny, obec Drahanovice, do níž se z Olomouce dostanete autem za necelých dvacet minut, rozhodně má svým návštěvníkům co nabídnout.

Stručná historie obce

První zmínka o Drahanovicích pochází z roku 1322, v té době ovšem tvořil celou „vesničku“ jediný samostatný statek, který patřil drobné moravské šlechtě, a k němuž postupně přibývaly další usedlosti, například v roce 1837 bylo v Drahanovicích 77 domů a žilo zde 462 obyvatel. Drahanovice vždy byly obcí velmi pokrokovou: už v roce 1798 zde měli školu, v roce 1900 přibyla četnická stanice a pošta, v roce 1924 byla obec elektrifikována a v roce 1928 spojila Drahanovice s Olomoucí železnice.

Důležitou roli v dějinách obce hrál také místní cukrovar. V roce 1861 ho založil hrabě August Sylva-Taroucca, v jehož panství se tehdy Drahanovice spolu s Čechami pod Kosířem a dalšími obcemi nacházely.

Současné Drahanovice mají 259 domů 42 chat a 693 obyvatel, se započítáním okolních vesniček (Ludéřova, Střížova, Kníniček a Lhoty pod Kosířem), které k Drahanovicím správně náleží, mají necelé dva tisíce obyvatel. Na závěr není možné nezmínit se o nádherné přírodě, v níž Drahanovice leží. Jižně pod obcí najdete vyhlášený přírodní park Velký Kosíř, na západ od obce je přírodní park Terezské údolí. Středem vesnice protéká potok Zlatá stružka, jehož prameniště je významným moravským krajinným prvkem.

Kontakt
Adresa:
Drahanovice 144, Drahanovice, 783 44
Telefon: +420 585 949 256 (kancelář), +420 585 949 282 (starosta)
Email: podatelna@obecdrahanovice.cz
Web: http://obecdrahanovice.cz

Gotická Černá věž

Dvacet osm metrů vysoká Černá věž v Drahanovicích je pozůstatkem starobylé gotické tvrze, která dnes již bohužel neexistuje. I samotná věž je ovšem pozoruhodnou architektonickou památkou. Stavba pochází z přelomu 13. a 14. století. V době svého vzniku měla tři patra a zajímavý vstup: jediný přístup do věže představoval otvor ve výši druhého patra, přibližně sedm metrů nad zemí, do něhož se pravděpodobně vstupovalo pomocí vytahovadel či žebříku. Ochránci tvrze hlídkovali v nejvyšším patře věže a v případě ohrožení na své protivníky stříleli šípy, házeli kamení nebo na ně vylévali nejrůznější rozžhavená „překvapení“.

V 15. století byla drahanovická věž přestavěna v obytnou chráněnou věž. K budově během přestavby přibylo kruhové šnekovité schodiště na jižní straně a přistavěno bylo čtvrté patro. Proražením stěn vznikla okna. Ve druhém patře věže byla roku 1567 vybudována renesanční žebrová klenba z cihel, na níž se dochovaly reliéfní znaky pánů ze Stvolové. Vnějšek celého objektu byl v této době pokryt jemným mřížkováním černobílých sgrafit. V roce 1723 byl statek v Drahanovicích správně spojen s panstvím v Čechách pod Kosířem a tvrz ztratila svůj význam. Její budovy byly postupně bourány až – s výjimkou Černé věže – drahanovická tvrz zanikla. Svou dnešní podobu Černá věž získala kolem roku 1850, kdy dostala novou tzv. routovou (kosočtverečnou) střechu. Na přelomu 20. a 21. století věž prošla celkovou rekonstrukcí a v roce 2002 byla poprvé ve své historii zpřístupněna veřejnosti.

V současné době se v Černé věži nachází stálá expozice Vlastivědného muzea Olomouc vztahující se k archeologii a historii obce a jejího okolí. Nejvyšší patro věže slouží jako malá galerie. V nově zbudovaném rekreačním areálu v blízkosti věže jsou pravidelně pořádány různé společenské akce a setkání, zábavné programy pro děti i dospělé, koncerty a velkoplošná promítání.

Vstupné
Dospělí: 20 Kč, studenti a důchodci: 10 Kč, děti: 5 Kč

Otevírací doba
Duben - květen: So, Ne: 10:00 – 12:00 hod., 13:00 – 17:00 hod.
Červen - září: So, Ne: 10:00 – 12:00 hod., 13:00 – 17:00 hod. , St: 13:00 – 17:00 hod.

Kontakt
Telefon: +420 733 717 769 (p. Cilečková)
Email: cernavez@obecdrahanovice.cz
Web:
http://www.cernavez.cz

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ