Dům Matyáše Hauenschilda / Hauenschildův palác

Hauenschildův palác Kde: Dolní nám. 38
Stáří: 16. století
Zajímavost: Krátce zde pobyli i Fridrich II. nebo W. A. Mozart. 
TOP5

Haueschildův palác najdete na Dolním náměstí, východní průčelím obrácený do Lafayettovy ulice. V roce 1583 ho nechala vystavět významná měšťanská rodina Hauenschildů na místě dvou starších gotických domů.

Palác patří k nejkrásnějším renesančním domům ve městě. Má nádherně zdobená okna, vstupní portál se znaky rodu Hauenschildů a především arkýř (výstupek, vyčnívající z průčelí budovy nebo z jejího nároží; rozšiřuje vnitřní prostor budovy a umožňuje výhled podél fasády), zdobený reliéfy s výjevy z Ovidiových Metamorfóz. Průčelí budovy prošlo barokní úpravou na počátku 18. století. Třetí patro paláce bylo přistavěno až ve století devatenáctém.

V budově byl mnoho let hostinec „U černého orla“, jehož ubytovacích prostor využilo kupříkladu turecké poselstvo v 17. století (na tuto skutečnost upozorňují i barokní kartuše s vyobrazenými Turky v Lafayetově ulici), pruský král Friedrich II. (roku 1742) nebo skladatel W. A. Mozart (roku 1767). Pohostinská tradice domu pokračovala i v 19. století zřízením hotelu Pietsch (později Tatra). Dnes najdete v domovním přízemí restauraci.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ