Edelmannův palác

Edelmannův palác Kde: Horní nám. 5
Stáří:
16. století
Zajímavost:
Nad nádherným vstupním portálem ze 16. století (nachází se v Úzké ulici – na druhé straně budovy) uvidíte rodinný znak rodu Edelmannů.
TOP5

V letech 1572-1586 nechal postavit zámožný měšťan Václav Edelmann (zemř. 1582) na místě dvou starších domů jednu z nejcennějších renesančních staveb v Olomouci. Nachází se na Horním nám. 5 a dodnes nese jeho jméno – Edelmannův palác.

Na této nádherné budově ze 16. století je krásně zachována původní kamenická výzdoba oken, parapetů a vstupních portálů. Lodžie (balkóny) na hlavním průčelí budovy byly zazděny při neorenesanční úpravě domu v polovině 19. století. Tyto lodžie si určitě pozorně prohlédněte - při bližším pohledu na nich objevíte renesanční kamenné reliéfy s biblickými výjevy.

V roce 1719 palác koupilo město. Budovu využívalo ke koncertům barokní hudby, ale i jako hotel pro významné osobnosti. V letech 1829-1831 tu přebýval tehdejší pevnostní velitel, hrabě Jan Josef Václav Radecký (1766-1858). Na jeho zdejší pobyt upozorňuje i pamětní deska na hlavním průčelí (z roku 1892).

Mezi lety 1850 a 1904 sídlil v paláci městský úřad, po té byl přesunut na radnici. V roce 1908 zde bylo zřízeno první stálé olomoucké kino. Dnes zde najdete především kanceláře a jiné nebytové prostory. Pasáž s nádhernou klenbou – vedoucí přízemím Edelmannova paláce z Horního náměstí do Úzké ulice – je volně přístupná návštěvníkům.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!