Gloriet v Bezručových sadech

I jednotlivé olomoucké parky mají osobité rysy, za něž vděčí bohaté minulosti města. Bezručovy sady vynikají především členitou přírodní terasou lemovanou středověkým pásmem opevnění. I toto zdivo nese na mnoha místech různorodé architektonické prvky, které zvyšují nebo zvyšovaly jeho malebnost dle vkusu nebo potřeb uživatelů miniaturních zahradních ploch při rezidencích po délce ulic Wurmovy a Křížkovského.

Gloriet v Bezručových sadechZ jedné takové drobné zahradní plochy vystupoval před hradbu nad skalním útesem válcový přístavek završený empírovým glorietem. Gloriet byl ve své době často uplatňovaným slohovým prvkem. Šlo o drobné stavby s kruhovým půdorysem. Po obvodu měly gloriety štíhlé sloupky, které podpírali střechu, jež chránila návštěvníky před nepřízní počasí. Gloriety byly často umísťované na vyhlídkových místech.

Také z hradeb nad tokem střední Moravy byl zprvu široký rozhled k okrajovým výběžkům Jeseníků a po založení parku na konci 19. století poskytoval gloriet příznivé stanoviště k pohledu na vrcholky porostů dřevin. Altánek byl současně malebným prvkem hradeb při pohledu od hlavní sadové komunikace. Velice krásně zachytil toto jeho uplatnění ve dvacátých letech Adolf Kašpar na akvarelu, který můžete viděl na přiloženém obrázku. Gloriet v Bezručových sadech zanikl v roce 1963 během rekonstrukce hradeb a nebyl již nikdy obnoven.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ