Herkulova kašna

Herkules

Kde:
Stáří:
Autoři:

Horní náměstí
1688
Michael Mandík a Václav Schüler 

Na Horním náměstí se nachází druhá nejstarší olomoucká kašna – Herkulova, kterou v roce 1688 postavil kamenický mistr Michael Mandík (asi 1640 - 1694) a olomoucký kameník Václav Schüler. Kašna původně stála na místě morového sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, ale už roku 1716 ji Olomoučané přesunuli o pár desítek metrů na východ, před severní průčelí radnice, kde stojí dodnes.

Ústředním motivem kašny je řecký hrdina Herkules oděný do lví kůže. S kyjem v ruce brání šachovanou orlici, která symbolizuje město Olomouc, proti zákeřné sedmihlavé lernské hydře. I na této kašně zanechal Mandík svou signaturu. Najdete jí přímo pod orlicí, na těle hydry.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!