Horní náměstí a okolí

Horní náměstí – jedno z největších olomouckých náměstí (zabírá přes 15 tisíc metrů čtverečních) – je už od středověku správním centrem města a centrem jeho společenského života. Většinu nejdůležitějších olomouckých památek najdete v dosahu nanejvýše třicetiminutové procházky od tohoto pomyslného středu města.

Dnes se to může zdát nemyslitelné, ale původně se zde rozkládala pustá bažina. Ta však byla nejpozději na začátku 13. století vysušena a zhruba od roku 1260 se zde začalo stavět. Podle záznamu z roku 1261 povolil král Přemysl Otakar II. místním kupcům zbudovat na dnešním Horním náměstí tržnici, která původně stála na místě radnice.

Horní nám. Horní nám. Horní nám. Horní nám. Horní nám.

Na náměstí najdete mnoho zajímavých starobylých domů a paláců, kromě olomoucké radnice stojí za vidění především Salmův palác (č. 1), Edelmannův palác (č. 5) nebo Petrášův palác (č. 25). Zajímavá je také renesanční budova Krajinské lékárny (č. 10) se svou empírovou fasádou, klasicistní dům (č. 22) z 1830 nebo původně gotický Dům U černého psa (č. 12).

Olomouc Panorama Tour:

Horní náměstí Horní náměstí (1) Horní náměstí (2)

Co zde najdete:
-    Sloup Nejsvětější Trojice
-    Olomouckou radnici
-    Starobylé olomoucké paláce a domy
-    Divadlo

Horní nám. Horní nám. Horní nám. Horní nám. Horní nám.

Ulice Ztracená a Ostružnická

Nejzajímavějším domem v ulici Ztracené je dům č. 10, kde od roku 1722 bydlel olomoucký barokní malíř Jan Kryštof Handke  (asi 1694 - 1774). Tento dům určitě poznáte podle nádherného renesančního vstupního portálu, z něhož se na kolemjdoucí dívá zamračený lev s lidskýma očima.

V ulici Ztracené a Ostružnické (dříve Anglické) najdete mnoho dokladů gotické architektury, jejímž typickým projevem jsou domy s úzkými průčelími. Původně gotickými stavbami jsou například Palác Podstatských (Ztracená 2), Dům U zlaté štiky (Ztracená 4) nebo měšťanské domy (Ostružnická 3 a 22). Měšťanský dům č. 22 pochází už z roku 1469, na počátku 17. století byl ovšem přestavěn v renesančním slohu. Na fasádě domu najdete gotický ochanný symbol, z 15. století - takzvané Kapistránovo  nebo bernardinské slunce.

Kapistránovo slunce Kapistránovo slunce Kapistránovo slunce Kapistránovo slunce

Zajímavý je také  původně gotický dům v Ostružnické ulici 4. Na  jeho fasádě najdete tři pozdně gotické fresky, znovuobjevené při rekonstrukci domu roku 1999. Zobrazují sv. Kryštofa, sv. Vavřince, sv. Floriana, a Pannu Marii s Ježíškem. 

V těchto ulicích uvidíte:
-    Gotickou, barokní a renesanční architekturu
-    Dům, kde bydlel slavný olomoucký malíř Jan Kryštof Handke

Ostružnická ulice Ostružnická ulice Ostružnická ulice  Ostružnická ulice Ostružnická ulice Ostružnická ulice Ostružnická ulice
Ostružnická ulice  Ztracená ulice Ztracená ulice Ztracená ulice, Dům Jana Kryštova Handkeho  Ztracená ulice, Dům Jana Kryštova Handkeho Ztracená ulice, Dům Jana Kryštova Handkeho Ztracená ulice, Dům Jana Kryštova Handkeho
Ztracená ulice, Dům Jana Kryštova Handkeho Ztracená ulice, Dům Jana Kryštova Handkeho Dům U zlaté štiky Dům U zlaté štiky Dům U zlaté štiky  Dům U zlaté štiky

Školní ulice

V uzounké Školní ulici je zachováno několik renesanční měšťanských domů, propojených prampouchy – zděnými opěrnými oblouky se stříškou, které zpevňují statiku sousedících domů.

Za pozornost stojí renesanční měšťanský dům č. 3, postavený na gotických základech. Na domě bylo později provedeno několik klasicistních úprav. Nad vchodovým portálem domu č. 4 najdete reliéf Madony s dítětem z 19. století.

Školní ulice  Školní ulice Školní ulice Školní ulice Školní ulice  Školní ulice Školní ulice

Riegrova ulice

Za pozornost stojí především dvoupatrový renesanční dům č. 19, kde sídlila Stará pošta. Tento dům vyniká především svým nádherně zachovaným portálem a arkýřem. Ačkoli na to příliš nevypadá, důležitý je i renesanční měšťanský dům č. 3 z počátku 16. století. Budova má gotické základy, seznam jejích majitelů se vede od roku 1514. Dům byl později částečně přestavěn v barokním a klasicistním stylu. Klasicistní je i jeho vchodový portál, na němž trůní olomoucká orlice z poloviny 19. století. Přehlédnout byste neměli ani renesanční dům č. 5 z poloviny 16. století (později rovněž klasicistně upraven).


Bronzový model města ve 3D od firmy MOFs, který se nachází na Horním náměstí.

Návod: Najeďte myší na model, stiskněte levé tlačítko myši a pohybujte kurzorem. 3D model by se vám měl pohybovat směrem, kterým si určíte. Pokud chcete model zvětšit přes celou obrazovku, klikněte na něj pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Full Screen Multimedia. Model do původní podoby vrátíte opět stiskem pravého tlačítka a výběrem End Full Screen Multimedia.

Na boční straně bronzového modelu je nápis: "Uprostřed zdvíhá se pahorek nazvaný starými Julmons, jehožto jménem se též město dřív zvávalo kdys. Pod tímto pahorkem roviny žírné obilninami táhnou se dokola kol, střídá je barvitý luh."  

 

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ