Hudební altán v Rudolfově aleji

Parky a dnešní Olomouc už skoro dvě stě let neodmyslitelně patří k sobě. Prvním oficiálním městským parkem se na začátku 19. století stala Rudolfova alej, v níž dnes najdete kromě parkové zeleně také mnoho zajímavých architektonických skvostů. Jedním z nich je i tzv. Hudební altán.

Hudební altán je ozdobou Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech už od roku 1895. Postaven byl z iniciativy olomouckého spolku Přátel sadů. Altán sloužil především jako místo pro konání koncertů pod širým nebem. Kupříkladu promenádní koncerty byly pro Olomoučany vítaným zpestřením nedělních vycházek do parku.

Rudolfova alej | Hudební altánSecesní Hudební altán stojí na osmiboké kamenné podezdívce lemované pískovcovými stupni. Tvoří ho osm litinových sloupů vysokých 650 centimetrů. Jednotlivé sloupy jsou ve spodní i horní části spojeny kovářsky zpracovanými mřížemi. Střecha je z ocelové konstrukce, strop stavby tvoří dřevěné desky, které zakrývá měděný plech. Před altánem je velká fontána s vodotryskem.

Více než sto let starý altán prošel v průběhu minulých let rekonstrukcí. Město nechalo zrenovovat jeho kovové prvky i kamennou podezdívku. 

Tuto sezónu už opět bude sloužit svému původnímu účelu. 27. června 2010, při slavnostním otvírání restaurace Café Restaurant Fontána, se do něj opět vrátí hudebníci.

Café Restaurant Fontána je nově otevřená restaurace ve Smetanových sadech přímo naproti Hudebnímu altánu. Restaurace se nachází v novorenesanční budově z roku 1879, které se dříve říkalo „lázeňský pavilon“, nebo také „Wilhelmshalle“ (Vilémova síň) na památku olomouckého probošta Viléma Schneeburga, z jehož nadace byl po dlouhá léta financován provoz parku.

Model Hudebního altánku ve 3D od firmy MOFs

Návod: Najeďte myší na model, stiskněte levé tlačítko myši a pohybujte kurzorem. 3D model by se vám měl pohybovat směrem, kterým si určíte. Pokud chcete model zvětšit přes celou obrazovku, klikněte na něj pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Full Screen Multimedia. Model do původní podoby vrátíte opět stiskem pravého tlačítka a výběrem End Full Screen Multimedia.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ