Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče (1766–1858)

Václav Radecký z Radče byl významným rakouským vojevůdcem českého původu. V armádě sloužil více než sedmdesát let, celkem pěti po sobě jdoucím císařům. Významnou měrou přispěl k Napoleonově porážce u Lipska. Mnoho našinců ovšem oceňuje i jeho příspěvek na poli gurmánském: právě Radecký údajně do Čech přivezl recept na klasický řízek.  

Václav Radecký se narodil 2. listopadu 1766 v Třebnici u Sedlčan. V osmnácti letech vstoupil jako kadet do rakouské armády. Vynikal jako válečný teoretik i praktik: měl výborné strategické myšlení, nezbytný organizační talent, ale nechyběla mu ani statečnost.

Mladého Radeckého si rychle všiml rakouský maršál Ernst Gideon von Laudon (1716/1717–1790) a udělal z něj svého pobočníka během rakousko-turecké války na konci 80. let 18. století.

Napoleonské války

Zúčastnil se i bojů proti Napoleonovi. Od roku 1796 několikrát bojoval v Itálii, nejprve jako velitel oddílu ženistů, později jako plukovník a od roku 1805 už jako generálmajor. I přes úspěchy svých vojsk v Itálii však Rakousko po sérii prohraných bitev (z nichž nejdůležitější byla 2. prosince 1805 bitva tří císařů u Slavkova) Napoleonovi prozatím podlehlo.

První bitva, kterou Napoleon v Evropě prohrál, proběhla u Aspernu v blízkosti Vídně mezi 21. a 22. květnem 1809. Do bitvy se v čele své lehké brigády zapojil i generál Radecký, a za svou statečnost v tomto střetnutí byl povýšen na polního podmaršálka.

Jako polní podmaršálek a náčelník generálního štábu značně přispěl k Napoleonově porážce v bitvě národů u Lipska (17.-19. října 1813). Radecký byl totiž autorem operačního plánu bitvy. Věděl, že výborný taktik Napoleon se bude snažit spojenecké armády rozdělit a pokusit se je porazit jednu po druhé. Na Radeckého doporučení však všechna spojenecká vojska držela pohromadě, na Francouze útočila společně a Napoleon tak utrpěl drtivou porážku.

Po Napoleonově porážce Radecký řadu let cvičil a organizoval císařská vojska v Uhrách, jako jejich nejvyšší velitel. V roce 1829 byl jmenován do funkce velitele pevnosti v Olomouci, kam nastoupil (s lákavou představou klidu pro psaní válečných pamětí a odborných spisů) 24. listopadu 1829. Svého bytu na hlavním olomouckém náměstí si ovšem příliš neužil. Za pouhé dva roky, o Vánocích 1831, Olomouc opustil a jako generál velel rakouským vojskům v Itálii.

Osudová Itálie

V sérii vítězných bitev roku 1848 a 1849 v Benátsku a Lombardii, proti sardinskému králi Karlu Albertovi uhájil – již jako třiaosmdesátiletý stařec – severoitalské provincie pro habsburskou monarchii, proti snahám Italů vytvořit si jednotný národní stát.

Nejvyššími poctami vyznamenaný a legendami opředený kmet požádal o penzi až v roce 1857, několik měsíců po své devadesátce. Za necelý rok, 5. ledna 1858, v Miláně zemřel. Od té doby již nikdy Rakušané nikdy žádnou velkou válku nevyhráli.

Radecký a Olomouc

Od roku 1892 až dodnes má hrabě Radecký v centru Olomouce pamětní desku, která má připomínat někdejší maršálův pobyt v Olomouci. Text na pamětní desce, mezi okny prvního poschodí Edelmannova paláce na Horním náměstí č. 5 informuje, že zde někdejší pevnostní velitel Radetzky von Radetz v letech 1829-1831 bydlel.

Od roku 2002 se každoročně pořádají v Olomouci oslavy maršála Radeckého. Akce zpravidla probíhá pod patronátem Ministerstva obrany a jejím cílem je připomenout tohoto významného krajana a jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ