Ulice 8. května, Pekařská, Vodární, Zámečnická, Studentská, Franklinova a Sokolská

ulice 8. květnaV Olomouci je zajímavých uliček bezpočet. Zde najdete informace o ulicích 8. května, Vodární, Zámečnické, Studentské, Franklinově a Sokolské.

Ulice 8. května

Ulice 8. května (dříve ulice Česká) vznikla už v době přemyslovské kolonizace, zastavením historické silnice, vedoucí z Čech přes olomoucký hrad až do Polska.
Nejdůležitější památkou v této ulici je gotický kostel sv. Mořice. Nezapomeňte si ovšem prohlédnout ani barokní Merkurovu kašnu na křižovatce ulic 8. května a 28. října a dům jejího autora Václava Rendera (1669 - 1733). Sochař bydlel v ulici 8. května 37, v renesančním domě ze 16. století.

V ulici 8. května uvidíte:
-    Merkurovu kašnu
-    Kostel sv. Mořice
-    Renderův dům

Doprava

Z Horního náměstí sem dojdete přes ulici 28. října nebo přes ulici Opletalovu asi za 5 minut.

Pekařská ulice

Pekařská uliceV pekařské ulici najdete několik původně renesančních domů: například dům č. 9 nebo č. 21. Na rohu Pekařské a Opletalovy ulice je Mořická fara (Opletalova 10) ze 17. století, příslušící, jak už její název napovídá, ke kostelu sv. Mořice.

Doprava
Z Horního náměstí sem dojdete přes ulici Opletalovu asi za 5 minut.

Vodární ulice

Vodární ulice se nejmenuje „Vodární“ jen tak pro nic za nic. Je pojmenovaná podle vodárny, která zde stála už skoro před půl tisíciletím, kolem roku 1560. Vodárenské stavby v těchto místech sloužily městu až do roku 1889.

Doprava
Z Horního náměstí sem dojdete přes ulici Opletalovu a Pekařskou asi za 10 minut.

Vodární ulice Vodární ulice Vodární ulice Vodární ulice

Zámečnická, Studentská a Franklinova ulice

V Zámečnické ulici se nachází zdivo nejstaršího městského opevnění z přemyslovské doby. Pozůstatky mladšího opevnění z roku 1526, které rozšířilo území původního přemyslovského města, najdete také v ulici Studentské u severního konce Zámečnické ulice.

Dodnes patrný starý příkop (ve středověku snad i naplněný vodou) a hradební zdivo uvidíte i v terénu mezi Franklinovou a Koželužskou ulicí.

Doprava
Všechny tři jmenované ulice najdete na sever od Horního náměstí, v dosahu přibližně 15ti minutové chůze.

Sokolská ulice

Sokolská ulice (dříve Bělidla), ležela podle zpráv z roku 1249 a 1271 za olomouckými hradbami. V roce 1525 byla tato oblast zahrnuta do nového ferdinanského opevnění. Až do začátku 20. století tak byla Sokolská oficiálně nejsevernější ulicí ve městě.

V roce 1697 se na Bělidlech usadily Voršilky, které se věnovaly především výchově dívek v křesťanském duchu. Sestry tu sídlily necelých sto let, v josefínské době přesídlily do zrušeného dominikánského kláštera sv. Kateřiny v ulici Kateřinské.

V Sokolské ulici najdete:
-    Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
-    Delfínovu kašnu
-    Kino Metropol
-    Muzeum umění Olomouc

Doprava
Z Horního náměstí sem dojdete přes ulici Opletalovu a Zámečnickou asi za 10 minut.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ