Jupiterova kašna

Jupiterova kašna

Kde:
 Stáří:
Autoři:

Dolní náměstí
1707/1735
Filip Sattler                                   

Nejmladší olomouckou barokní kašnou je Jupiterova kašna na Dolním náměstí. Vana kašny a podstavec sochy pochází už z počátku 18. století. Na Jupiterově místě ovšem původně stála socha sv. Floriana, kterou zhotovil sochař a kameník Václav Render (asi 1669 - 1733). Ve 30. letech 18. století se však městská rada rozhodna pro sjednocení motivů kašen (kromě této byly všechny olomoucké kašny vyzdobeny výjevy z římské mytologie), a proto musel sv. Florian ustoupit Jupiterovi. Renderova socha byla přesunuta do Skrbeně u Olomouce, kde jí najdete dodnes, a kašna získala novou dominantu.

Od roku 1735 až do dnešních dnů jí dominuje socha nejvyššího římského boha Jupitera, kterou vytvořil tyrolský sochař Filip Sattler (1695 - 1738). Jupiter drží v ruce svazek blesků a u jeho nohou sedí orel s roztaženými křídli.  Starší kamenný podstavec sochy je na rozích ozdoben hlavami lvů, z jejichž úst tryská voda.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!