Kašna Spravedlnosti

Kašna Spravedlnosti Olomoucké kašny patří mezi nejzajímavější památky města, dominují mu již od 17. a 18. století. V souvislosti s olomouckou Caesarovou kašnou se často hovoří o její předchůdkyni, kašně Spravedlnosti. Kašna Spravedlnosti byla zřejmě pojmenovaná kvůli jejímu umístění na Horním náměstí, kde se vykonávaly rozsudky vynesené soudem, tedy hrdelní exekuce, tresty na pranýři apod.

Podle dochovaných vyobrazení měla osmibokou gotickou nádrž, z níž nad vodní hladinu vystupoval na oblé stopce sférický útvar. Z jeho meridiánu tryskaly opět na osmi místech praménky vody. Na vrcholu koule pak spočívala vzpřímená postava muže v ústrojí antického bojovníka, opásaná krátkým mečem. Je málo pravděpodobné, že by tato postava symbolizovala spravedlnost. Spíše se mohlo jednat o sochu Gaia Julia Caesara, pověstí o němž se nechal inspirovat i Jan Jiří Schauberger, autor Caesarovy kašny. Podle jednoho z městských mýtů totiž slavný vojevůdce Julius Caesar osobně navštívil Olomouc v 1. stol. př. n. l. a na Michalském návrší nechal vybudovat římský tábor.


Zvětšit mapu

Podoba kašny se nám zachovala ze zobrazení z roku 1623. Anonymní autor miniatury, malované olejovými barvami na měděném plechu, byl výtvarně ovlivněn Aachenovou a Sprangerovou tvorbou v časovém okruhu éry Rudolfa II. Šlo o dva silně výtvarně rustikalizované miniaturní výtvory, zobrazující události v době morově epidemie v roce 1623 na olomouckém Předhradí a Horním náměstí. V šedesátých letech však byly obě cenné památky z jednoho památkového objektu odcizeny. Na začátku 20. století naštěstí zhotovil vídeňský malíř Himerle kopie obou obrázků a olomoucká městská rada se 10. dubna 1901 usnesla na jejich zakoupení za 200 rakouských korun, takže se nám vyobrazení ztracené kašny Spravedlnosti dochovalo až do dnešních dnů.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ