Kašna Tritónů

Tritónova kašna

Kde:
 Stáří:
Autoři:

Nám. Republiky
1709
Václav Render                             

V roce 1709 zhotovil kamenický mistr Václav Render (asi 1669 - 1733) kašnu Tritónů, která původně stála na prostranství tvořeném ulicemi Ztracenou, Ostružnickou, Pekařskou a Denisovou. Teprve roku 1890 Olomoučané přenesli kašnu na náměstí Republiky, kde ji najdete i dnes.

 

Kašna je pojmenovaná podle dvou mořských božstev – Tritónů – kteří spolu s dvěma delfíny podpírají obrovskou prolamovanou mušli. Na mušli je skalisko, na kterém stojí chlapec držící na provázku dva draky. Ústa všech postav kašny slouží jako chrliče vody.

Kašna je považována za nejlepší barokní sochařské dílo v Olomouci. Její styl připomíná římskou kašnu Tritónů (Fontana del Tritone) od Giana Lorenza Berniniho (1598-1680, významný italský barokní architekt).

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!