Kostel a klášter sv. Kateřiny

Kostel sv. Kateřiny Co zde najdete 

Zajímavá gotická okna
Gotický portál z roku 1400, spolu s vyřezávanými renesančními dveřmi

Klášter sv. Kateřiny najdete v dnešní Kateřinské ulici. Klášter byl ve 13. století vestavěn do jižní části olomouckých hradeb a v bývalé tereziánské pevnosti tvořil součást městského opevnění.

Nejcennějším objektem v areálu kláštera je jednolodní kostel sv. Kateřiny (původně dominikánský, mezi lety 1784 a 1950 zde sídlí voršilky – podle sv. Uršuly či sv. Voršily, ženské katolické řeholní společenství, jehož nejstarší odnož byla založena v roce 1535), o němž existuje zmínka už z roku 1287. Původní kostel sv. Kateřiny byl postaven v gotickém slohu. 

Kostel a klášter sv. Kateřiny v Google Earth ve 3D (ukázka PNG)

Model kostela sv. Kateřiny ve 3D od firmy MOFs

Návod: Najeďte myší na model, stiskněte levé tlačítko myši a pohybujte kurzorem. 3D model by se vám měl pohybovat směrem, kterým si určíte. Pokud chcete model zvětšit přes celou obrazovku, klikněte na něj pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Full Screen Multimedia. Model do původní podoby vrátíte opět stiskem pravého tlačítka a výběrem End Full Screen Multimedia.

Nejzajímavější památkou kostela je gotický vstupní portál z roku 1400, opatřený nádhernými renesančními dveřmi s bohatou řezbářskou ornamentální výzdobou. Nad portálem najdete o něco mladší znak hraběte Alberta Bedřicha Vettera z Lilie. Po požáru v roce 1709 byla vnitřní výzdoba kostela změněna na barokní. Roku 1848 byl kostel regotizován. V 80. letech 20. století proběhla obnova fasády kostela, při níž byla znovu odkryta původní gotická okna s kamennými kružbami. 

Empírový vstupní portál v Zoomify

Doprava
Kostel najdete v Kateřinské ulici, která ústí do jižního rohu Dolního náměstí. Z Horního náměstí sem dojdete pěšky asi za 10 minut.

Otevírací doba
Pouze během bohoslužeb. Obvykle v Ne: 11:00 hod.

Vstupné
Dobrovolné

Kontakt
Adresa: Kateřinská, Olomouc, 779 00
Telefon: +420 603 282 975
Web: http://www.svatymichal.cz/index.html
E-mail: svatymichal@volny.cz otec.antonin@svatymichal.cz


 

Fotografie kostela sv. Kateřiny

 

 

 

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ