Kostel Panny Marie Sněžné

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie Co zde najdete
Krásné barokní exteriéry a interiéry
Malby od vídeňského malíře Karla Josefa Harringera
Varhany z první poloviny 18. století

Barokní kostel Panny Marie Sněžné je součástí komplexu bývalých jezuitských školních budov v Olomouci. Kostel vznikl v letech 1712 - 1719. Jeho architekt se nechal inspirovat kostelem sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze, který byl dokončen těsně před započetím olomoucké stavby. 

Chrám si jezuité nechali postavit na místě bývalého minoritského kostela. Ze staré stavby se zachovaly například drobné malby na mědi z roku 1623, které najdete v současné kostelní kapli sv. Anny, v kostelní kapli sv. Pavlíny se zase nacházejí unikátní malby s pohledy na dnes již neexistující kostel Panny Marie na Předhradí a tehdejší podobu olomoucké radnice. Z původního minoritského kostela pochází také gotická dřevořezba Pany Marie s děťátkem z druhé poloviny 14. století, již dnes najdete na hlavním oltáři kostela.

Chrám Panny Marie Sněžné sloužil až do roku 1778 univerzitě, poté se stal kostelem olomoucké vojenské posádky. Za napoleonských válek se z chrámu stalo skladiště. Bohoslužby zde byly obnoveny až těstě před první světovou válkou. V letech 1916–1918 prošel rekonstrukcí interiér chrámu, v 90. letech 20. století se město rozhodlo obnovit fasády.

Kostel z venku

Kostel je ryzím příkladem barokní architektury. Výrazným prvkem zvlněného průčelí chrámu je monumentální vstupní portál s kroucenými sloupy, balkonem s balustrádou, pod níž najdete kartuši s nápisem IHS (z řečtiny Ιησους, Ježíš). Portál zhotovil olomoucký kamenický mistr Václav Render (asi 1669 - 1733), autor několika městských barokních kašen.

Kostel zevnitř

Vnitřek kostela oplývá bohatou malířskou výzdobou, plastikami, štukovými pracemi a zlatnickou výzdobou. V předsíni kostela si všimněte pozdně gotické sošky Krista na kříži. Na klenbě kostela je nástropní malba od vídeňského malíře Karla Františka Harringera (asi 1686 - 1734). V kostele najdete i dva obrazy od Jana Kryštofa Handkeho (1694 - 1774) popisující život sv. Františka Xaverského. Nezapomeňte si prohlédnout varhany, které v roce 1726 vytvořil kralický varhanář Johann Gottfried Halbich. 

Doprava
Kostel najdete na olomouckém Náměstí Republiky. Zavezou vás sem tramvaje číslo 2, 4 a 6 (zastávka Nám. Republiky). Pokud raději chodíte, dojdete sem z Horního náměstí přes ulici Ostružnickou nebo Ztracenou a ulicí Denisovou asi za 15 minut.

Otevírací doba

Po - So
Ne
Průvodcovská služba:
9:00 - 18:00 hod.
12:00 - 18:00 hod.
Po - So 9:00 - 12:00 hod.
(poslední prohlídka v 11:00) a 14:00 - 17:00 hod. (poslední prohlídka v 16:00)

Vstupné
Dobrovolné

Kontakt
Denisova ul., Olomouc, 779 00

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ