Kostel sv. Anny

Kostel sv. Anny Co zde najdete
Manýristickou architekturu
Bývalé volební místo olomouckých biskupů a arcibiskupů

Jednolodní kostel svaté Anny (někdy také jako kaple svaté Anny) najdete na Václavském náměstí, v těsném sousedství Dómu sv. Václava a Arcidiecézního muzea. První zmínky o původní kapli sv. Anny pochází ze 14. století. Tato kaple byla někdy mezi lety 1306 - 1349 přestavěna pro vzácný přemyslovský relikviář, „paži sv. Anny“.

Na začátku 17. stol. byla kaple kompletně přestavěna v manýristickém (přechod renesance a baroka) stylu. Na financování výstavby kostela se spolupodílel i biskup František z Dietrichsteina (1570 - 1636). Dnes už není možné vidět tuto stavbu ani v podobě ze začátku 17. století, protože při regotizaci průčelí katedrály sv. Václava v letech 1883 – 1892 musela být kaple sv. Anny zkrácena o celé jižní pole. Na druhou stranu však tomuto stavebnímu zásahu vděčíme za odkrytí nejstarších románských stavebních prvků Přemyslovského paláce – určitě si všimněte románských okem, ukrytých za sklem, napravo od vchodu do kaple.

Kaple je významná také tím, že až do první světové války zde probíhala volba olomouckých biskupů a arcibiskupů. Od roku 1962 (znovu potvrzeno roku 1995) je kostel sv. Anny – jakožto součást areálu Přemyslovského hradu – vyhlášen českou národní památkou. Dnes stavba slouží olomoucké řecko-katolické církvi.

Doprava
Na Václavské náměstí se dostanete tramvajemi s čísly 2, 4 a 6. Jedete-li z centra, vystupte na zastávce U Dómu a zatočte doleva do ulice Dómská. Čeká vás pár desítek metrů do mírného kopce. Dáváte-li přednost procházkám, můžete jít i pěšky. V takovém případě sem dojdete z Horního náměstí přes ulici Ostružnickou nebo Ztracenou, ulici Denisovou a ulici 1. máje asi za 25 minut.

Otevírací doba
Pouze během mší. Po - So: 7:00 hod., Pá - So: 18:00 hod., Ne: 10:00 hod.

Vstupné
Dobrovolné

Kontakt
Adresa: Václavské nám., Olomouc, 771 00
Telefon: +420 731 621 261
Web: http://www.reckokatolici.php5.cz/olomouc.htm


Fotografie kostela sv. Anny

Kostel sv. Anny Kostel sv. Anny  Kostel sv. Anny
Kostel sv. Anny
Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ