Kostel sv. Michala

Kostal sv. Michaela

Co zde najdete

  • Barokní architekturu
  • Několik zachovaných gotických prvků
  • Sochy Ondřeje Zahnera
  • Sklepení s podzemním jezírkem
  • Kopie Leonardova obrazu Poslední večeře Páně
TOP5

Kostel sv. Michala stojí na místě staršího gotického chrámu ze 13. století. Během třicetileté války byl kostel poškozen, a proto Olomoučané v roce 1676 zahájili jeho barokní přestavbu. V roce 1707 byl sv. Michal znovu vysvěcen. Tři kopule chrámu (výška střední kopule je 37 m, výška bočních kopulí 28 m), které svého času byly první moravskou kupolovou stavbou, od té doby tvoří jednu z charakteristických dominant města.

Kostel z venku

Ve výklencích po stranách vchodu kostela jsou umístěny pískovcové sochy Ježíše a Panny Marie pocházející z dílny olomouckého sochaře Ondřeje Zahnera (asi 1709 - 1752), který se významnou měrou podílel i na sochařské výzdobě sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. Sochy ze 30. let 18. století byly původně umístěny na ohradní zdi hřbitova při kostele Panny Marie na Předhradí (dnešní náměstí Republiky).

Na pravé straně průčelí je zachovaná gotická zvonice z roku 1482. Ke kostelu byla roku 1380 přistavěna gotická kaple sv. Alexeje. V letech 1380 - 1398 na jižní straně kostela vznikla křížová chodba v gotickém slohu. V této chodbě jsou umístěny čtyři oltáře, které sem byly přemístěny při poslední úpravě interiéru kostela v letech 1894 - 1898. Z tehdejší doby také pochází obložení pilířů umělým mramorem a barevná okna.

S kostelem sousedí budovy Arcibiskupského kněžského semináře, které vznikly v 19. století na místě bývalého dominikánského kláštera (klášter byl zrušen v roce 1784). Čtyři barokní sochy nacházející se na levé (severní) straně kostela pochází z křížových cest pod Tabulovým vrchem (1904).

Kostel zevnitř
Uvnitř kostela na vás čeká bohatá štukatérská výzdoba a nástěnné malby od Matouše E. Pizka. Hlavní oltář byl pořízen za převora Tomáše Pleinera roku 1730. Je ozdoben kopií obrazu archanděla Michaela, jehož originál od Quida Reni je v kapucínském kostele v Římě. Po stranách jsou čtyři pozlacené sochy západních církevních učitelů: sv. Ambrože, sv. Augustina, sv. Řehoře Velikého a sv. Jeronýma.

Na vrcholu je socha Panny Marie Neposkvrněné z novější doby (1898).
Kostelní varhany pocházejí z roku 1706 od brněnského varhanáře Davida Siebera a jsou ozdobeny sochami od řezbáře Thomasbergera. Původně byly umístěny v kostele na Klášterním Hradisku. Po zrušení kláštera byly roku 1793 zakoupeny pro kostel sv. Michaela.

V sakristii (místnost v kostele, umístěná zpravidla v blízkosti kněžiště nebo za hlavním oltářem, v níž jsou uchovávána bohoslužebná roucha a předměty užívané při bohoslužbě; bývá využívána také jako prostor pro přípravu a převléknutí se na obřady) se dochovala klenba z 1. poloviny 13. století. V kostele se také nachází monstrance (ozdobná schránka z ušlechtilého kovu, která obsahuje knězem požehnanou hostii) z roku 1480, která je považována za jednu z nejkrásnějších monstrancí na Moravě.

Doprava
Kostel je v centru města. Dojdete k němu z Horního náměstí přes ulici Michalskou asi za 5 minut.

Otevírací doba

Po - Ne
Průvodcovská služba:
9:00 - 18:00 hod.
Po - Pá 9:00 - 15:00 hod.

Vstupné
Dobrovolné

Kontakt

Adresa: Žerotínovo náměstí 1, Olomouc, 779 00
Telefon: +420 585 223 915
Web: http://www.svatymichal.cz/index.html
E-mail: otec.antonin@svatymichal.cz


Kostel sv. Michala

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ