Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice

 Co zde najdete

  • 46 m vysokou vyhlídkovou věž se zajímavým točitým schodištěm úžasným rozhledem na město
  • Osmé největší varhany v Evropě
  • Sattlerovy sochy
  • Gotickou architekturu a plastiky
TOP5

V ulici 8. května se nachází trojlodní gotický kostel sv. Mořice. Pravděpodobně vznikl kolem roku 1250 přičiněním magdeburského probošta a od roku 1247 také olomouckého biskupa Bruna ze Schaumberku, známého šiřitele kultu sv. Mořice. Z roku 1257 pochází první písemná zmínka o tomto kostelu. Ke kostelu sv. Mořice patří fara na rohu Pekařské ulice, postavená na sklonku 17. století.

Kostel z venku
Kostel prošel během staletí mnoha úpravami. Z roku 1412 pochází šestačtyřicet metrů vysoká severní věž, jejímž původním účelem zřejmě bylo varovat Olomoučany před požáry, které v tehdejší dřevěné zástavbě propukaly poměrně často. Z věže byl výborný výhled na velkou část tehdejší Olomouce a proto, pokud hlídka spatřila požár, mohla rychle vyhlásit poplach rozezvučením zvonu ve zdejší zvonici.

Výhled z vyhlídkové věže kostela sv. Mořice přes Cloud Zoom

Výhled z vyhlídkové věže kostela sv. Mořice Výhled z vyhlídkové věže kostela sv. Mořice Výhled z vyhlídkové věže kostela sv. Mořice

Dnes věž slouží jako rozhledna. Po zdolání 206 schodů se před vámi otevře nádherný výhled na město, především na Horní náměstí s radnicí a sloupem Nejsvětější Trojice. Věž kostela je vybavena architektonicky nesmírně zajímavým dvojitým točitým schodištěm – schodiště má podobný tvar jako dvě spojené molekuly DNA. Až půjdete z věže dolů, všimněte si, že jdete jinou cestou než nahoru.

Vzhled kostela se během staletí několikrát změnil. Na jedné z kostelních fresek z roku 1505 můžete vidět na věžích kostela vysoké jehlancovité zastřešení, které bylo v 16. století odstraněno. V období renesance byly v kostele provedeny vesměs jen drobné úpravy. Výjimkou je přístavba tzv. Edelmannovy kaple z roku 1572. 

Paradoxně vzhledem k výše zmíněnému účelu severní věže kostela, i sv. Mořic několikrát vyhořel. Největší vliv na změnu interiéru budovy měl požár z roku 1709, po němž byl vnitřek kostela upraven v barokním slohu. Autorem vnitřní barokní sochařské výzdoby kostela je olomoucký mistr Filip Sattler (1695 - 1738). Oltářní obrazy namaloval Jan Kryštof Handke (1694 - 1774).

Pohled na kostel sv. Mořice od E. Höfera v polovině 19. stol.

Model kostela sv. Mořice ve 3D od firmy MOFs

Návod: Najeďte myší na model, stiskněte levé tlačítko myši a pohybujte kurzorem. 3D model by se vám měl pohybovat směrem, kterým si určíte. Pokud chcete model zvětšit přes celou obrazovku, klikněte na něj pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Full Screen Multimedia. Model do původní podoby vrátíte opět stiskem pravého tlačítka a výběrem End Full Screen Multimedia.

Kostel zevnitř
Hlavní část kostela tvoří trojlodí s křížovými klenbami vysokými 22 m. Z roku 1435 pocházejí pilíře v chrámové lodi, v roce 1483 byl postaven presbytář (kněžiště, část prostoru křesťanského kostela či katedrály, která je vyhrazena kněžím). Koncem 15. století vznikly kamenné portály presbytáře. Na počátku 16. století byla také významným způsobem obohacena výzdoba interiéru kostela. Nejstarším obrazem kostela sv. Mořice je freska z roku 1505.

V kostele najdete několik vzácných uměleckých památek. Nejstarší památkou z druhé poloviny 15. století je pozdní gotické sousoší „Kristus na hoře Olivetské“, znázorňující modlícího se Krista a spící apoštoly. Sousoší uvidíte ve výklenku mezi jižní věží a velkým opěrným pilířem na jižní straně kostela.

V roce 1745 přibyly v kostele varhany, které jsou dnes největšími varhanami v celé střední Evropě a osmé největší v Evropě vůbec. Varhany zhotovil mistr Michael Engler. Na jejich výzdobě se podílel sochař Filip Sattler a řezbář Jan Jiří Huckh. K původnímu baroknímu hracímu stroji se třemi manuály přibyl po rekonstrukci v 60. letech 20. století ještě další, novodobý hrací stroj s pěti manuály. Varhany mají celkem 135 rejstříků a 10 400 píšťal, od roku 1999 je pomáhá řídit počítač. Za vidění stojí i hlavní novogotický oltář z roku 1861, jehož autorem byl rakouský sochař Andreas Halbig (1807 - 1869).

V kostele se nachází tři kaple. V první polovině 15. století vznikla v severní věži kaple sv. Trojice. Z první poloviny 18. století pochází kaple Všech svatých, v níž najdete oltář vyzdobený třemi pozdně gotickými sochami, původně z vyhořelé kaple Cyrila a Metoděje u Mořického kostela. Loretánskou kapli postavila rodina Petrášů, společně se svou rodinnou hrobkou. V kapli je umístěna kopie renesančního obrazu italské madony.

Doprava
Kostel najdete přímo v centru města. Z Horního náměstí k němu dojdete přes ulici Opletalovu asi za 3 minuty.

Otevírací doba

Kostel:
Věž:
Po - Pá   9:00 - 18:00 hod.
Po - Pá  9:00 - 16:00 hod. (květen až září)

Průvodcovská služba: Po - Čt 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00 hod., Pá 12:00 - 15:00 a 16:00 - 17:00 hod., So 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00 hod.

Vstupné

Do kostela dobrovolné, na věž: děti 7 Kč, studenti a důchodci 10 Kč, dospělí 15Kč

Kontakt
Adresa: Ulice 8. května, Olomouc, 779 00
Telefon: +420 585 223 179
Web: http://www.moric-olomouc.cz/
E-mail: christ@volny.cz


Fotografie kostela sv. Mořice

 

AttachmentSize
DSC_0464okno.JPG79.29 KB
DSC_0444okno.JPG63.3 KB
DSC_0450okno.JPG60.75 KB
Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ