Krajinská lékárna / Dům U černého orla

Krajinská lékarna Kde: Horní nám. 10
Stáří: 16. století
Zajímavost: Název „Krajinská lékárna“ vznikl z původně německého „Landschaftsapotheke“. Je o něco mladší než jméno „Dům U černého orla“, které se začalo používat přibližně od poloviny 18. století.

V domě č. 10 na Horním náměstí najdete jednu z nejstarších dosud fungujících lékáren v Olomouci i na celé Moravě. První lékárnu si tu otevřel před více než čtyřmi sty lety, roku 1571, lékárník Faustin Prims.

Lékárna sídlí v renesanční budově ze 16. století s nejméně o sto let staršími gotickými základy. Roku 1778 dům koupil německý lékárník Josef Dismas Schrotter, jehož rodina potom spravovala lékárnu dalších skoro 150 let. Na počátku 19. století Schrotterovi lékárnu částečně přestavěli v klasicistním a empírovém slohu.

V roce 1924 lékárnu koupil první Čech – lékárník Karel Fuhrich. I Fuhrich zde provedl několik stavebních „vylepšení“. Přízemí budovy nechal obložit pískovcovými plotnami, do nichž dal vytesat jména všech majitelů lékárny od jejího založení (tj. od roku 1571).

Při cestě kolem tohoto domu určitě nepřehlédněte ani zajímavé dveře lékárny s kruhovými reliéfy boha lékařství Aeskulapa (Asklépia) a jeho dcery, bohyně zdraví Hygie. Jsou kopií původních dveří z roku 1852.

Otevírací doba lékárny
Po - Pá: 7:30 - 18:00
So: 8:00 - 12:00

Kontakt
Adresa: Horní nám. 10, Olomouc, 77200
Telefon: +420 585 223 081
Web: http://lekarna.zdravcentra.cz/krajinska/
E-mail: popelkova@telecom.cz


Fotografie Krajinské lékarny

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!