Merkurova kašna

Merkurova kašna

Kde:
Stáří:
Autoři:

ulice 28. října
1727
Filip Sattler a Váslav Render

V ulici 28. října se nachází Merkurova kašna, kterou v roce 1727 zhotovili Filip Sattler (1695 - 1738) a Václav Render (asi 1669 - 1733). Sattlerova kašna nahradila starší kašnu, jíž vévodil taktéž Merkur – ovšem nahý. Starší socha prý u měšťanů budila značné pohoršení, a proto je nový Sattlerův Merkur alespoň lehce zahalen.

Tématem kašny je římský bůh obchodu Merkur. Bůh stojí na skalisku se třemi hadovitými delfíny, z jejichž tlam tryská voda. Na hlavě má okřídlenou helmu a na nohou okřídlené sandály, které mu rozvazuje anděl. V ruce drží hůlku se dvěma hady. Tato hůlka (caduceus) je stylizací hlasatelské berly a upozorňuje, že Merkur byl také poslem a hlasatelem bohů.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!