Měšťanská střelnice - Rotunda

Dalším zajímavým objektem, který již dnes na mapě Olomouce nenajdete, je budova bývalé měšťanské střelnice. Šlo o unikátní klasicistní stavbu z roku 1838 postavenou podle návrhu architekta olomouckých arcibiskupů Antona Arche (1793 – 1851).

Měšťanská střelnice byla samostatně stojící stavbou obdélníkového půdorysu s jednoduchou hladkou fasádou členěnou lisenovými rámy a půlkruhovými vysokými okny. Vstupní východní část budovy zdobil trojúhelníkový tympanon. Střeše stavby dominovala rotunda s nízkou kopulí.

Střelnice stála v menším olomouckém parku Na střelnici až do roku 1998, kdy vyhořela a byla stržena. Zachovalo se několik původních krásně malovaných terčů, jejichž obrázky najdete v galerii pod tímto článkem.

Socha Austrie

Blízko Měšťanské střelnice stála na přelomu 19. s 20. století také zajímavá socha Austrie, vybudovaná olomouckými střelci v roce 1876. Jednalo se o pomník na oslavu osmnáctých narozenin korunního prince Rudolfa Habsbursko-Lotrinského (1858–1889).

Socha stála ve vzdálenosti 10 až 20 kroků od vstupu do střelnice. Přímých zpráv o ní se dochovalo velmi málo. Stručně se o ní zmiňuje se například městský rada Fr. Peyschi ve svýh historických poznámkách k dějinám města. Rudolfův olomoucký pomník pravděpodobně sdílel po rozpadu rakousko-uherské říše osudy císařova pomníku na Horním náměstí: byl odstraněn jako symbol neslučitelný s ideou nového československého státu.

Původní umístění: U Stadionu 76, Olomouc 779 00

Model Rotundy ve 3D od firmy MOFs

Návod: Najeďte myší na model, stiskněte levé tlačítko myši a pohybujte kurzorem. 3D model by se vám měl pohybovat směrem, kterým si určíte. Pokud chcete model zvětšit přes celou obrazovku, klikněte na něj pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Full Screen Multimedia. Model do původní podoby vrátíte opět stiskem pravého tlačítka a výběrem End Full Screen Multimedia.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ