Michalské návrší a okolí

Žerotinovo nám. Na Michalském návrší a v jeho okolí najdete ulice Univerzitní, na Hradě nebo Purkrabskou.

Univerzitní ulice

Univerzitní ulice, která ústí na severu do Denisovy ulice, byla ve středověku osídlena Židy a dlouho se proto nazývala Židovskou. Židé tu měli svou synagogu, školu a dokonce malou radnici – všechny tyto budovy však byly po vypuzení Židů z města (1454) zabaveny a zbourány. Na místě bývalé synagogy potom vyrostla kaple Božího těla.

Zazděný portál v budově Nového konviktu  Univerzitní ulice Zazděný portál v budově Nového konviktu - detail Univerzitní ulice Univerzitní ulice Univerzitní ulice  Univerzitní ulice

Na přelomu 17. a 18. století ulici zastavěli jezuité budovami nové univerzity (Starý konvikt č. p. 4, dvoupatrová barokní budova, vznikla v letech 1660 - 1667 (P. Schuller), Nový konvikt č. p. 3, dvoupatrová barokní budova, postavená v první čtvrtině 18. století (J. Kneibandelem), v přízemí budovy je gotická kaple Božího těla). Dnes v nich sídlí Umělecké centrum Univerzity Palackého.

Univerzitní uliceZe staré židovská osady zůstala zachována jen Židovská brána, kterou najdete v současném univerzitním areálu. Je jednou z nejmalebnějších zachovaných olomouckých hradebních bran.

Tip: Sestup přes Židovskou bránu do parku pod hradbami si určitě nenechte ujít. Bezručovy sady, do nichž se dostanete po zdolání několika desítek schodů, patří k nejhezčím olomouckým parkům.

V této oblasti uvidíte:
-    Barokní jezuitský konvikt
-    Kapli Božího těla (dnes obé součástí Uměleckého centra UP)
-    Židovskou bránu
-    Bezručovy sady

Doprava
Do Univerzitní ulice dojdete z Horního náměstí přes ulici a Na Hradě asi za 10 minut.

Univerzitní ulice Univerzitní ulice Univerzitní ulice Univerzitní ulice Univerzitní ulice

Univerzitní náměstí, ulice a náměstí na Hradě, Žerotínovo náměstí

Olomouc Panorama Tour: Žerotínovo náměstí

V oblasti těchto ulic – na Michalském návrší – dnes najdete Cyrilometodějskou fakultu, základní školu Na hradě (z roku 1909) nebo kostel sv. Michala. Do roku 1260 (do založení Horního náměstí) byla tato oblast s tržištěm prvním olomouckým správním střediskem.

Na náměstí Na hradě stojí socha sv. Floriána z roku 1725. Je dílem sochaře Jiřího Schaubergera. Podstavec pochází z dílny známého olomouckého kameníka Václava Rendera.

Na místě dnešní kaple sv. Jana Sarkandera stál do roku 1403 dům Geruše z Lesnice, který později koupilo město a využilo jako věznici. Právě v ní byl v roce 1620 Jan Sarkander vyslýchán, mučen a umučen. V roce 1721 byla na místě Sarkanderova umučení postavena kaple nesoucí světcovo jméno.

V této oblasti se nachází:
-    Budovu Cyrilometodějské teologické fakulty
-    Kostel sv. Michala
-    Kapli sv. Jana Sarkandera

Doprava
Z Horního náměstí sem dojdete přes ulici Michalskou asi za pět minut.

Žerotinovo nám. Žerotinovo nám.   Žerotinovo nám. Univerzitní ulice Kaple sv. Sarkandra  Žerotinovo nám.

Ulice Purkrabská

V Purkrabské ulici stojí několik zajímavých domů. Ve dvojdomu číslo 2-4 bydlel začátkem 17. století přední moravský šlechtic, politik a spisovatel Karel starší ze Žerotína (1564 - 1636). V 17. století v tomto domě sídlil městský purkrabský úřad a něco později sloužil jako vojenská ubikace. V 19. století byste zde našli německou reálku a později českou obecnou školu. Po první světové válce budova sloužila jako obytný dům.

Purkrabská uliceUrčitě si všimněte také renesančního portálu domu číslo 8, který pochází z roku 1583. V první polovině 19. století v tomto domě žil český obrozenecký skladatel Ludvík rytíř z Dietrichů (1803 - 1858), který je autorem zlidovělé písně z roku 1843 „Moravo, Moravo, Moravičko milá“.

Z roku 1944 pochází schodiště z Purkrabské ulice do Bezručových sadů.

Doprava
Z Horního náměstí dojdete do Purkrabské ulice přes ulici školní asi za pět minut.

Purkrabská ulice Purkrabská ulice Purkrabská ulice  Purkrabská ulice Purkrabská ulice Purkrabská ulice
Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ