Morový sloup Panny Marie, Mariánský sloup

Morový sloup Panny Marie Kde: Dolní náměstí
Kdy: 1716-1723
Výška: odhadem 15 m

Sloup Panny Marie na Dolním náměstí vznikl mezi lety 1716-1723 na podnět krajského hejtmana Leopolda Saka z Bohuňovic. Měl upomínat na morovou epidemii z let 1713 - 1715, při níž zemřelo na tři tisíce lidí.

Na sousoší pracoval známý olomoucký kameník a autor několika barokních kašen Václav Render (1669 - 1733). Ústřední sochu – spolu se sochou svatého Františka Xaverského a sochou svatého Karla Boromejského – vytvořil Jan Sturmer (1675 - 1729). Autorem ostatních soch (kromě sv. Šebestiána) je Tobiáš Schütz (asi 1695 - 1724).

Na základně sloupu stojí osm soch světců a světic. Svatý Roch, který se údajně uzdravil z moru díky síle své víry, sv. Karel Boromejský, sv. František Xaverský a mučedník sv. Šebestián. Nad nimi jsou sv. Pavlína, patronka města Olomouce, sv. Rozálie, sv. Kateřina a sv. Barbora, patronka umírajících. Sousoší korunuje socha Panny Marie s dítětem stojící na krouceném sloupu.

Sloup byl poškozen při pruském obléhání města (na konci 50. let 18. stol.), původní Schültzova socha sv. Šebestiána proto musela být vyměněna. Rekonstrukce památky na konci 20. století odhalila špatný stav ústředního krouceného sloupu. Z bezpečnostních důvodů ho proto restaurátoři nahradili kopií.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ