Neptunova kašna

Neptun

Kde:
 Stáří:
Autoři:

Dolní náměstí
1683
Michael Mandík a Václav Schüler

Neptunova kašna na Dolním náměstí je nejstarší olomouckou barokní kašnou. V roce 1683 ji dokončil sochař Michael Mandík (asi 1640 - 1694) a kameník Václav Schüler. Ztělesňuje římského boha vodstva Neptuna stojícího na skalisku. Nenechte se zmást datem 1796, které najdete na prsou jednoho z Neptunových koní, jde o připomínku pozdější opravy kašny.

Neptun drží v ruce trojzubec, v netypické pozici – obrácený směrem dolů k vodě v kašně. Podle antických představ totiž Neptun mohl bouře a potopy jak iniciovat, tak odvracet. Neptun s dolů namířeným trojzubcem proto měl uklidňovat vody a chránit tak město před záplavami.

Skalisko, na kterém bůh stojí je obklopeno čtveřicí mořských koní, kteří chrlí vodu. Při bližším pohledu na podstavec sochy objevíte tajemná písmena „MAN/DIK/FE“, nejde o nic jiného než o signaturu sochaře Mandíka.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!