Nová brána | Olomoucká Prašná brána

Místo bývalé Nové brány

Kde: Denisova ul.
Stav: zmizelá

O olomoucké Nové bráně, která jakoby z oka vypadla pražské Prašné bráně, existuje první zmínka už z roku 1388. Také ona ale padla za oběť výstavbě Tereziánské pevnosti.

Gotická Nová brána spojovala kdysi Předhradí s městem. Stála v ulici Denisově, blízko kostela Panny Marie Sněžné. Nová brána byla západní vstupní komunikací olomouckého Předhradí, do které se sbíhalo mnoho dalších cest. Nad průjezdem s gotickými sklenutými portály měla čtyři patra, renesanční ochoz a značně vysokou helmici završenou hrotem s makovicí a olomouckou orlicí.

Navečer 23. dubna v roce 1675 se do Olomouce přihnala silná bouře a mocný blesk ze směru od Bělidel zapálil vrchol věže. Přes veliké úsilí obyvatel Olomouce se zastřešení věže nepodařilo zachránit. Zničeny byly i tehdy zánovní hodiny se třemi cimbály. Helmice se zřítila na v blízkosti stojící jezuitské budovy, aniž byl kdo vážněji zraněn.

Po této události byla sice Nová brána opravena, ale její střecha z úsporných důvodů už nikdy nedosahovala tak impozantní výšky. Jak ukazuje její podrobně vyvedený detail na rozměrném obrazu z poloviny 18. století, který do nejmenších podrobností znázorňuje slavnostní vjezd kardinála Troyeravjezd kardinála Troyera do Olomouce.

Na věž se vstupovalo schodištěm ze strany jezuitských budov, jak je zřejmé ze smlouvy z 8. března 1701, uzavřené mezi rektorem univerzity a magistrátem: průčelí nově stavěné školní budovy nesmělo zatarasit vchod do Věže.

Ve věži se skladovaly pamětní záznamy. Poslední záznam sem byl uložen v roce 1753. Týkal se personálií městské rady a ceny viktuálií (potravin) z let 1602–1752.

Neodvratný konec Nové věže zapříčinila návštěva císaře Josefa II., který se cestou z Ruska ubytoval v domě u Černého orla v Pekařské ulici č. 5. Hostinci dal přednost před arcibiskupskou rezidencí, protože její uživatel byl protijosefinského smýšlení.

Zde císař udílel audience a důrazně se prý dotázal přítomného pevnostního inženýra barona Thilla, proč dosud nebyla odklizena Nová brána. Na císařovo přání proto Olomoučané roku 1787 Novou bránu zbořili. Hodiny z věže byly přeneseny na jednu z věži bývalého jezuitského kostela.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ