Olomoucký starosta Richard Fischer (1872 - 1954)

Olomoucký starosta Richard FischerJe časné podzimní ráno. Město se probouzí do 29. října 1918 a spolu s padajícím listím vlaje na domě Richarda Fischera červenobílý prapor. Rakousko-Uhersko se rozpadá a Československá republika se rodí. Dlouho očekávané chvíle se dočkal i olomoucký právník Richard Fischer, obhájce mnoha Čechů v dobách Rakouska-Uherska. Nyní spěchá na radnici, kde se od rána shromažďují obyvatelé města. Prožívali tehdy Olomoučané tuto radostnou událost tak, jako jsme my před dvaceti lety prožívali Sametovou revoluci?

Olomoucký advokát Richard Fischer se narodil v roce 1872 v Lošticích, v obci, která se tolik proslavila svými syrečky. V roce 1883 začal se studiem na Slovanském gymnáziu. Poté vystudoval práva v Praze a stal se aktivním členem českého kulturně-vzdělávacího spolku Národní jednota. Jako český vlastenec se také podílel na činnosti takzvané Matice školské, spolku, který usiloval o zřizování českých škol a knihoven.

Český vlastenec a politik

Fischer byl velkým obráncem práv Čechů v tehdejším Rakousku-Uhersku. Během první světové války obhajoval mnoho Čechů, kteří byli udáni rakouským úřadům za velezradu. V lednu 1918, na konci první světové války, se v Praze zúčastnil vyhlášení Tříkrálové deklarace, která požadovala autonomii pro Čechy a Slováky. 13. dubna se už jako zemský poslanec podílel na Národní přísaze českých politiků.

Jako člen politické strany České státoprávní demokracie vystoupil během národních manifestacích 28. dubna a 1. května 1918 s požadavkem české samostatnosti. V reakci na federalizační manifest císaře Karla I., Fischer v Olomouci 21. října 1918 založil okresní Národní výbor. Zástupci českých politických stran agrární, státoprávní demokracie, katolické národní strany, živnostenské strany a sociální demokracie potom Fischera zvolili prozatímním předsedou výboru.

U zrodu Československa

Richard Fischer sehrál nemalou úlohu při zakládání nové republiky v Olomouci. Jako čelnímu představiteli Národního výboru mu 28. října 1918 přinesl tehdejší poštmistr do Národního domu oficiální zprávu o vyhlášení Československé republiky. Společně s dalšími členy výboru Fischer ihned rozpracoval program na příští den, kdy měl Národní výbor jménem Československa převzít místní úřady.

Brzy ráno 29. října 1918 vyvěsil Fischer na svém domě červenobílý prapor a poslal zástupce Národního výboru k jednotlivým dosud rakouským městským úřadům, aby zde ve jménu nové republiky převzali moc.

Zpráva o vzniku Československé republiky se mezitím rozšířila mezi lidmi a před olomouckou radnicí se začaly shromažďovat davy. Fischer, oblečený do slavnostního, předstoupil před Olomoučany, potvrdil zvěst o vzniku nového československého státu a oznámil lidem, že místní úřady se již dobrovolně podrobily nové republice. O necelé tři týdny později, 17. listopadu 1918, Fischer stanul v čele prozatímní městské správní komise.

Šestnáct let starostou

V roce 1919 proběhly v Olomouci první volby. Fischera, člena Československé národní demokracie (bývalá Česká státoprávní demokracie) sice tehdy ještě starostou nezvolili, ale přesto měl na vývoj politiky města velký vliv.

Ačkoli jeho postoj k Němcům byl smířlivý, byl přesvědčen o tom, že v Československu mají vládnout Češi a Slováci. Neváhal zakročit kdykoli, když se Němci v Olomouci pokusili získat nějaké významné místo. Když byl německými hlasy zvolen za prvního náměstka Olomouce A. Kraus, Fischer ho tvrdě kritizoval za to, že neumí česky. Kraus proto nakonec musel slíbit, že se česky doučí.

Teprve ve volbách ze 4. listopadu 1923 byl Richard Fischer zvolen olomouckým starostou. Podporoval rozvoj Olomouce a její infrastruktury. V roce 1927 se Olomouc stala prvním moravským městem s vlastní autobusovou dopravou. Přičinil se také o rozšíření města, když prosadil připojení třináct městských předměstí k Olomouci. Jeho politika vyhovovala jak Čechům, tak i Němcům.

V úřadě se mu dařilo natolik dobře, že byl starostou zvolen ještě dvakrát, v roce 1928 a následně v roce 1932, v posledních obecných volbách první republiky. Svou funkci svědomitě zastával až do roku 1939. Během šestnácti let svého úřadování přeměnil Olomouc v moderní a prosperující město.

Richard Fischer zemřel v roce 1954 a byl pochován v Lošticích, kde také můžeme na jeho rodném domě najít pamětní desku.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ