Přemyslovský hrad a Rezidence kapitulního děkana

Přemyslovský hrad a Rezidence kapitulního děkana Kde: Václavské nám. 3
Stáří: 12.-18. století
Zajímavost: V přízemní arkádě kapitulního děkanství se nachází nejstarší zachovaná náhrobní deska v Olomouci.
TOP5

Už v 11. století stál v prostoru Václavského kopce hrad olomouckých přemyslovských knížat. Z něj se zachovala jen část obranné věže z počátku 12. století (v ní později vznikla kaple sv. Barbory). Další starobylé dochované části současné stavby pocházejí z doby biskupa Jindřicha Zdíka (asi 1083-1150, významný český duchovní a diplomat).

Zdík na místě bývalého „Přemyslovského hradu“ nechal vystavět románský („Zdíkův“) palác, do nějž přenesl biskupské sídlo. Ze Zdíkova paláce se dochovaly západní a severní obvodové zdi a v prvním patře také dvojitě a trojitě sdružená románská okna s nádhernou výzdobou hlavic sloupků. Objevena byla při stavebních úpravách katedrály sv. Václava na konci 19. století.

Na severní straně paláce se nachází gotická kaple sv. Jana Křtitele s nástěnnými malbami z 15. a 16. století. 

Olomoucké děkanství
Ve druhé polovině 13. století získal olomoucký děkan Bartoloměj od krále Přemysla Otakara II. (1233-1278) pozemek, sousedící se Zdíkovým palácem, kde nechal postavit rezidenci kapitulního děkana. V prostoru této budovy se 4. srpna 1306 odehrála vražda posledního českého krále z rodu přemyslovců, Václava III. (1289-1306). Dějištěm vraždy pravděpodobně bylo místo před dnešním barokním balkonem na severu stavby.

V roce 1524 byla budova děkanství přestavěna do renesančního slohu a o něco později připojena k budovám Zdíkova paláce. Děkanství, jak ho známe dnes, vzniklo po zničení starého děkanského domu během švédské okupace města v roce 1644. Barokní přestavba v 18. století zanechala rezidenci bohatší o malířskou a štukovou výzdobu. 
V roce 1767 přijel do Olomouce jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart se svou rodinou, která prchala z Vídně před epidemii neštovic. Mladý Mozart tehdy přesto neštovicemi onemocněl a nebýt děkana Leopolda Antonína hraběte Podstatského, který jeho rodinu ubytoval v děkanské rezidenci a poskytl mu náležitou lékařskou péči, světová hudba by možná přišla o jednoho ze svých největších géniů.

Mezi lety 2000-2006 prošel celý komplex bývalého Přemyslovského hradu rozsáhlou rekonstrukcí, která mu dala součastnou tvář. Od roku 2006 zde sídlí Arcidiecézní muzeum Olomouc.

Otevírací doba muzea
Út - Ne 10:00 - 18:00 hod.

Vstupné
- Plné: 50,- Kč (každou středu a neděli vstup volný). Vstupenka platí pro Arcidiecézní muzeum i Muzeum moderního umění, je platná v den zakoupení. 
- Se slevou: 25,- Kč (děti do 18 let, karty ISIC, IYTC, ITIC, EUROBEDS, EURO 26, senioři)
- Volný vstup mají děti do 6 let, majitelé karty Olomouc region Card, a návštěvníci o státních svátcích.

Kontakt
Adresa: Václavské nám. 3, Olomouc, 771 00
Telefon: +420 585 514 111 
Web: http://www.olmuart.cz
E-mail: info@olmuart.cz


Fotografie Přemyslovského paláce a Rezidence kapitulního děkana

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!