Petrášův palác

Petrášův palác Kde: Horní nám. 25
Stáří: 16. století
Zajímavost: V 18. století zde sídlila první učená společnost v rakouských zemích. 
TOP5

I tento dům na Horním náměstí (přímo naproti morovému sloupu Nejsvětější Trojice) se nachází na místě dvou starších gotických domů, z nichž se dochovaly sklepy. V 16. století zde stála čistě renesanční budova, z níž se do dnešních dnů zachovaly arkády ve vnitřním dvoře.

Palác je pojmenován po rodině Petrášů, která dům vlastnila od roku 1725 a která ho přestavila do barokního slohu. Z této přestavby pochází zdobení oken a také vstupní portál se dvěma postavami atlantů, které svými rameny podpírají překlad portálu. Uprostřed portálu je erb rodu Petrášů. Rokokové interiéry paláce pocházejí s konce 19. století.

Dnes v budově sídlí pracoviště Národního památkového ústavu. Svým způsobem tak navazuje na činnost Josefa Petráše (1714-1772), který právě v tomto domě založil roku 1746 první rakouskou učenou společnost Societas incognitorum in terris austriacis (Společnost neznámých v zemích rakouských, fungovala mezi lety 1746 a 1751).

Kontakt
Adresa: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Olomouci, Horní nám. 410/25, Olomouc, 771 00
Telefon: +420 585 204 111
Web: http://www.npu.cz/npu/uop/391/
E-mail: olomouc@olomouc.npu.cz

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ