Salmův palác

Salmův palác Kde: Horní nám. 1
Stáří: 17. století
Zajímavost: Nejzajímavější částí budovy je zdobený vstupní portál z roku 1687, který pochází z dílny kameníka Lorenze Seegera.

Salmův palác je největší olomoucký palác svého typu. Jeho průčelí je obráceno do Horního náměstí (směrem ke sloupu Nejsvětější Trojice), bočními křídly směřuje do Riegrovy ulice a ulice 28. října. V druhé polovině 17. století ho zde – na místě tří starších gotických domů – nechal postavit hrabě Julius Salm. Z původních gotických domů na tomto místě se dochovaly sklepy a částečně i zdivo v přízemí.

Salmův palác je barokní budova se čtyřmi křídly a velkým vnitřním dvorem. Průčelí paláce bylo upraveno na začátku 18. století podle projektu olomouckého zednického mistra Wolfganga Reicha. Z této doby pochází nádherná štukatérská výzdoba oken. Mezi lety 1791-2 k paláci přibylo třetí patro a objekt byl částečně klasicistně přestavěn.

V současnosti bohužel není Sálmův palác v příliš dobrém stavu. V roce 2006 ho město prodalo do soukromých rukou a nový majitel chystá rozsáhlou rekonstrukci, jejíž součástí by mělo být i zastřešení vnitřního dvora. 

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ