Stálá expozice Vlastivědného muzea | Od orloje k hodinám

Expozice návštěvníkům představuje sbírkové předměty z fondu Historických hodin Vlastivědného muzea v Olomouci. V první části expozice se veřejnost může seznámit s částmi vnější výzdoby i hodinového stroje olomouckého orloje ze 16.-20. století, které se z jeho různých přestaveb dochovaly. Návštěvníci si zde mohou vyslechnout také hudební skladby, které olomoucký orloj v minulosti hrál a které působivě podtrhují atmosféru této části expozice.

foto

Druhou část expozice tvoří soubor asi 100 kusů historických hodin z období od 16. do 20. století, které jsou instalovány netradičním způsobem přímo na dobovém nábytku a snaží se nastínit především uměleckohistorický vývoj hodinových skříní v období od gotiky až po secesi. Je zde vystavena např. věrná kopie gotických nástěnných hodin, několik exponátů gotických hodin s regulací hodinového kroku pomocí lihýře, několik velmi cenných renesančních orlojíků s vřetenovým krokem i řada honosných barokních a rokokových skříní. Období klasicismu reprezentují hodiny zdobené honosnou dřevořezbou, zatímco křehká krása empíru přináší do prostoru znatelné uklidnění, které je umocněno střízlivostí biederemeieru. Mezi exponáty se však také nachází řada unikátních časoměrných prostředků, dokumentujících technický vývoj hodinových strojů.

Související články: 
Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ