Stálá expozice Vlastivědného muzea | Pravěk Olomoucka

Archeologická expozice prezentuje památky z nejstarších etap osídlení Olomoucka, které patří k nejvýznamnějším archeologickým regionům u nás. Nejstarší vystavované artefakty spadají do období starší doby kamenné, kdy se u nás začíná usazovat člověk moderního typu - rodu Homo sapiens sapiens. Je zde vystaven materiál z Mladečských jeskyní, které jsou unikátním nalezištěm dosud nejstarších evropských kosterních pozůstatků tohoto člověka, doprovázených atypickými kamennými, kostěnými a parohovými nástroji. Počátek intenzivního osídlení regionu prezentují pak nálezy nejstarších zemědělských kultur z mladší a pozdní doby kamenné. Expozice dále dokumentuje rozvoj osídlení v následné době bronzové a ve starší době železné, kdy se na Olomoucku setkáváme s obrovským počtem lokalit všech dosud vydělovaných archeologických kultur a skupin. Z tohoto období máme doložena jak jednoduchá sídliště (Přáslavice, Slavonín), tak i hradiska (Skrbeň, Jívová). Četná jsou i pohřebiště, zejména pak z mladší a pozdní doby bronzové a ze starší doby železné, z období tzv. lužických popelnicových polí (Bolelouc, Horka nad Moravou, Slatinice). Novým fenoménem jsou z této epochy nálezy hromadných skladů bronzových předmětů - tzv. depotů. Jeden z nejvýznamnějších byl nalezen v Nákle a obsahoval osm různě zdobených bronzových šálků uložených ve velké bronzové cistě. Důležitý je i depot ze Slatinic obsahující kolekci bronzových šperků, spinadel šatů, nástrojů a zbraní.

Závěr expozice patří pak ukázkám z nálezového inventáře po historických Keltech, Germánech a Slovanech. Mimo to expozice návštěvníky seznamuje s nejvýznamnějšími osobnostmi olomoucké archeologie i dějinami zdejších výzkumů a umožňuje jim dotknout se pravěké keramiky.

Související články: 
Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ