Terezská brána

Kde: Palachovo nám.
Stav: zachovaná

Na Palachově náměstí stojí nejlépe zachovaná brána bývalé tereziánské pevnosti. Vznikla v roce 1752 v rámci tereziánské přestavby Olomouce. Je postavena v barokním slohu. Uprostřed brány je široký hlavní vjezd do města, po stranách jsou dva nižší průchody pro pěší. Tepané mříže a dlažba v průjezdech pochází ze století devatenáctého a dvacátého.

Brána je postavena z cihelného zdiva, zdobí ji kamenosochařská reliéfní výzdoba a tympanon se znaky rakouské monarchie. Po odbourání přilehlých hradeb stojí osamoceně a svým způsobem tak připomíná římské vítězné oblouky. Svršek brány dodnes nese zbytek hliněného, zatravněného valu.

Brána byla pojmenovaná po císařovně Marii Terezii během jejího pobytu v Olomouci v roce 1754. V polovině 18. století stávaly naproti Terezské bráně Vodní kasárny, z nichž se dodnes zachovaly pouze kasematy.

Model Terezské brány ve 3D od firmy MOFs, která stojí na Palachově náměstí.

Návod: Najeďte myší na model, následně držte stisknuté levé tlačítko na myši a pohybujte kurzorem. 3D model by se vám měl pohybovat směrem, kterým si určíte. Pokud chcete model zvětšit přes celou obrazovku, klikněte na model pravým tlačítkem a klikněte na Full Screen Multimedia. Model do původní podoby vrátíte opět stiskem pravým tlačítkem na End Full Screen Mulitemdia.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ