Václavské náměstí a okolí

Václavské náměstíVáclavské náměstí najdete asi kilometr severovýchodně od Horního náměstí. Místo se nachází na vrcholku Václavského pahorku, který ze severu a východu obtéká jedno z ramen řeky Moravy. Náměstí získalo svůj současný název až za první československé republiky, u příležitosti tisícího výročí od smrti sv. Václava.

Díky své výhodné strategické pozici byl kopec, na němž se dnes náměstí nachází, osídlen už od pravěku. V době olomouckých přemyslovských knížat (10. stol.) zde stál kamenný hrad opevněný věžemi a valy. Od 12. století až dodnes zde ovšem velí církev. Z původního přemyslovského hradu si olomoučtí biskupové vybudovali sídlo, v jehož sousedství postavili kostel (později katedrálu) sv. Václava. Katedrála, se svými desítky metrů vysokými novogotickými věžemi, tvoří i dnes už z dálky viditelnou dominantu Václavského pahorku.

Uprostřed Václavského náměstí stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1724. Socha pravděpodobně pochází z dílny svitavského rodáka Jiřího Antonína Heinze (1698 - 1759). Světec stojí na kamenném podstavci s nápisy. U jeho nohou jsou malí andělíčkové s oblaky.

Tip: Pokud máte dostatek času a chuť na romantickou procházku, určitě nevynechejte park pod Václavským náměstím. Čeká vás zajímavý výhled na katedrálu a na nejstarší části olomouckého hradu. Přímo z náměstí ovšem do parku nedojdete – přes ulici Dómskou se musíte vrátit zpět na třídu 1. máje, kde se dáte doleva. Půjdete ulicí Komenského a před mostem odbočíte opět vlevo, směrem do parku.

Na Václavském náměstí uvidíte:
-    Arcidiecézní muzeum
-    Dóm sv. Václava
-    Kapli sv. Anny
-    Barokní sochu sv. Jana Nepomuckého

Doprava
Na Václavské náměstí se dostanete tramvajemi s čísly 2, 4 a 6. Jedete-li z centra, vystupte na zastávce U Dómu a zatočte doleva do ulice Dómská. Čeká vás pár desítek metrů do mírného kopce. Dáváte-li přednost procházkám, můžete jít i pěšky. V takovém případě sem dojdete z Horního náměstí přes ulici Ostružnickou nebo Ztracenou, ulici Denisovu a ulici 1. máje asi za 25 minut.

Václavské náměstí Socha sv. Jana Nepomuckého  Václavské náměstí Václavské náměstí

Ulice Dómská a Wurmova

Dómská ulice byla ve středověku součástí jedné z nejstarších olomouckých komunikací. Vedla z hradu k severovýchodní bráně olomouckého opevnění, kde se napojovala na starou polskou silnici táhnoucí se z Prahy až k brodům (později k mostům) přes řeku Moravu.

ulice Dómská ulice Dómská ulice Dómská

Ve Wurmově ulici najdete mnoho zajímavých domů. V domě č. 1 bydlel koncem 19. století olomoucký vlastenec Ignác Wurm (1825-1911), po kterém se dnes ulice jmenuje. Domy č. 2, 4 a 6 pocházejí z druhé poloviny 17. století. Postaveny byly po švédské okupaci města, jíž podlehla většina původní zástavby této ulice. Za vidění stojí především dům č. 6 s monumentální vstupní branou.

Domy č. 7, 9 a 11 jsou rovněž barokní. Uvnitř domu č. 11 se dochovala jedna původní renesanční místnost z konce 16. století. Dům č. 13 pochází z konce 15. století. Původně byl postaven v pozdně gotickém stylu, v letech 1620-1625 se však dočkal renesanční přestavby.

Na rohu dnešní Wurmovy ulice se do roku 1251 nacházelo sídlo zemského soudu. 

V těchto ulicích uvidíte:
-    Kapli Panny Marie Ochranitelky
-    Několik domů z druhé poloviny 17. století
-    Biskupské náměstí a vstup do Tereziánské zbrojnice

Doprava
Ulice Dómská a Wurmova společně protínají třídu 1. máje v severojižním směru. Dostanete se sem tramvajemi s čísly 2, 4 a 6. Jedete-li z centra, vystupte na zastávce U Dómu a zatočte doleva do ulice Dómské nebo doprava do ulice Wurmovy. Pěšky sem dojdete z Horního náměstí přes ulici Ostružnickou nebo Ztracenou, ulici Denisovu a ulici 1. máje asi za 25 minut.

Wurmova ulice Wurmova ulice Wurmova ulice Wurmova ulice Wurmova ulice

Třída 1. Máje

Třída 1. Máje (dříve Soudní ulice) vedla napříč Předhradím – od bývalé Nové brány (v místech kostela Panny Marie Sněžné) k Hradské bráně, která se nacházela pod olomouckým hradem. Do roku 1411 stávala na této ulici, poblíž olomouckého hradu, první městská radnice.

Do středověku se nacházelo na severní straně ulice několik klášterů. V místech kasáren Hanáckého pluku (č. 1, čtyřkřídlová empírová budova, z první poloviny 19. století) byl mezi lety 1437-1782 klášter kartuziánů (katolický mnišský řád založený roku 1084 sv. Brunem). V místech Domu armády (č. 3) byl mezi lety 1491-1784 augustiniánský klášter Všech svatých. Všimněte si také renesančního domu č. 5 z poloviny 16. století.

Doprava
Na třídu 1. máje vás zavezou tramvaje číslo 2, 4 a 6. Stačí vystoupit na zastávce Nám. Republiky a jít podél tramvajové trati ve směru od centra. Ani pěšky to sem od centra není daleko. Z Horního náměstí sem dojdete přes ulici Ostružnickou nebo Ztracenou a ulicí Denisovou asi za 15 minut.

ulice 1. Máje ulice 1. Máje ulice 1. Máje
Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ