Vila Primavesi

Dům kavárny Opery Kde: Univerzitní 7
Stáří: 1905-6
Zajímavost: Vila měla vlastní malou elektrárnu, ve své době první v Olomouci

V klikatých uličkách staré Olomouce, za vysokou zdí s výhledem do parku, stojí již celé jedno století secesní květ pevně zakořeněný do olomoucké země, vila Primavesi. Tato bohatě členitá stavba v sobě skrývá bohatou historii plnou zvratů a změn.

Prehistorie vily Primavesi se začala psát již na sklonku 18. století, kdy se na střední Moravu přistěhoval ze severoitalské Lombardie rod Paola Antonia Primavesi. Po pět generací žila tato rodina v měšťanských domech na Dolním náměstí a provozovala zde malou banku. Jak čas běžel, rod postupně získával na vážnosti a majetku. Počátkem 20. století byl rod Primavesi již jedním z nejznámějších rodů celé Moravy. V té době, v roce 1905, se rozhodl Otto Primavesi (1868-1926), nejvýznamnější člen rodu, se svou manželkou vídeňskou herečkou Eugenií, pro výstavbu sídla odpovídajícího vážnosti rodu.

Secesní květ

Jejich silný zájem o tehdejší kulturu a úzké kontakty s kulturním centrem Rakousko-Uherska vedl ke vzniku sídla v progresivním secesním slohu. Pro architektonický návrh si manželé Primavesi pozvali své dlouholeté přátele, proslulé architekty Franze von Krausse (1865–1942) a Josefa Tölka (1861–1927), kteří dokázali mistrně zkombinovat tehdejší secesní styl s dalšími moderními uměleckými směry.

V roce 1906 už na svém dnešním místě stála bohatě členitá jednopatrová stavba rodinného domu s vysokou mansardovou střechou (typ sedlové střechy, pojmenovaný podle francouzského architekta Jula Mansarda). Objekt nebyl nijak zdoben, zato oplýval mnoha arkýři a věžičkami s přiléhající terasovou zahradou otevřenou na olomoucké hradby.

Model Vily Primavesi ve 3D od firmy MOFs

Návod: Najeďte myší na model, stiskněte levé tlačítko myši a pohybujte kurzorem. 3D model by se vám měl pohybovat směrem, kterým si určíte. Pokud chcete model zvětšit přes celou obrazovku, klikněte na něj pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Full Screen Multimedia. Model do původní podoby vrátíte opět stiskem pravého tlačítka a výběrem End Full Screen Multimedia.

Rodinný krb

Hlavní dominantou interiéru vily je obrovská hala v přízemí zabírající i část prvního podlaží. Hala s krbem sloužila jako centrum rodinného dění. Zbytek přízemí zabírala velká jídelna se zimní zahradou. V prvním patře se nacházely dětské pokoje, pokoj chůvy a další ložnice přístupné z haly po dřevěném schodišti s ochozem. Do podkroví, kde byly pokoje pro služebnictvo a hosty, se vcházelo odděleným vchodem.

Otto Primavesi se svou manželkou bohatě podporovali rozvoj umění a často do něj investovali značné množství finančních prostředků. Na výzdobě interiéru vily se podíleli tehdejší přední umělci. Patřil k nim rakouský sochař českého původu Anton Hanak (1875–1934), který pro ně navrhl obložení jídelny s měděnou kašnou „Živá voda“, sochu ponocného a spoustu dalších děl. Dalším významnými umělci, podílejícími se na výzdobě vily, byl například výtvarník a architekt Josef Hoffman (1870 – 1956) nebo malíř Gustav Klimt (1862–1918).

Z vily sanatorium

Éra Primavesiů na Moravě byla ukončena v roce 1918 po rozpadu Rakousko-Uherska, jež zbavil rod veškeré hospodářské moci. Členové rodu tehdy svůj rozsáhlý majetek na Moravě prodali a přestěhovali se do Vídně. Vilu Primavesi získaly roku 1923 Akciové rafinerie rolnických cukrovarů v Přerově. Cukrovary převedly vilu roku 1926 na doktora Františka Koutného.

Doktor Koutný nechal ještě v tomtéž roce vilu přestavit na soukromé sanatorium, podle projektu stavitele Julia Schmalze. Přestavbou byla nejvíce zasažena mansardová střecha. Koutný také dal odstranit většinu Hanakových děl. Přízemí sloužilo jako byt rodiny doktora Koutného. V prvním poschodí vzniklo osm pokojů pro rodičky a na obou koncích byly přistavěny operační sály s velkým oknem. V druhém patře vzniklo devět pokojů pro pacienty po břišních a urologických operacích. V posledním podkrovním patře žilo dvanáct řádových sester.

Po smrti doktora Koutného přestalo soukromé sanatorium prosperovat a v roce 1939 bylo prodáno doktoru Robertu Pospíšilovi, spolužákovi a spolupracovníkovi doktora Koutného. Sanatorium bylo provozováno jako lůžkové zařízení bez zásadních stavebních úprav. V roce 1952 bylo soukromé sanatorium znárodněno a zařazeno do sítě státní zdravotní péče jako ambulantní zařízení. Tato změna si vyžádala značný stavební zásah, který se nevyhnul ani odstranění posledních zbytků Hanakových soch.

Primavesi dnes

Po dlouhých letech socialistické „péče“ byla vila ve velmi zanedbaném stavu. V 80. letech minulého století byla vila Primavesi vyhlášena kulturní památkou moderní architektury, což vedlo k vypracování projektu na rekonstrukci, která měla památku vrátit do podoby, v níž ji vlastnil rod Primavesi. K rekonstrukci však nikdy nedošlo.

Po revoluci v roce 1989 se vila vrátila v restituci potomkům doktora Pospíšila. Ti ji od 90. let postupně opravují a vila se tak pomalu začíná probouzet do nového života. Dnes jsou v jejích podkrovních patrech vybudovány byty, v dalších sídlí firmy a v přízemí je restaurace s úžasnou letní terasou. Před necelým měsícem byla vila Primavesi opět zapsána na seznam českých kulturních památek. Doufejme, že od nynějška už tuto secesní olomouckou růži bude čekat jen rozkvět.

Související články: 
Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ