Vlastivědné muzeum

Vlastivědné muzeum Co zde najdete
  • nálezy z olomoucké historie, sbírku nerostů a zkamenělin, historické hodiny a součásti původního olomouckého orloje
  • krátkodobé výstavy, o jejichž konání vás budeme pravidelně informovat, krásné barokní exteriéry a interiér

Vlastivědné muzeum Olomouc v současnosti spravuje téměř milion položek a patří mezi tři největší muzea v České republice. Má paleontologické, archeologické, etnografické, numismatické, kartografické či hudební sbírky. Vystavuje předměty, které se týkají dějin umění, lékařství a lékárenství, obchodu a řemesel. Disponuje i rozsáhlou sbírkou militarií.

Architektonický vývoj olomouckého regionu dokládá bohatá sbírka místopisné malby, kresby a grafiky a také lapidárium (z latiny lapidus, kámen; lapidárium je sbírka kamenných plastik a zbytků stavebních památek), umístěné v bývalé kryptě kostela Panny Marie Sněžné.

Ve Vlastivědném muzeu najdete také obrovské množství sbírkových předmětů z oboru mineralogie, geologie, zoologie, paleontologie a botaniky. Exponáty pocházejí, jak z Olomoucka, tak z mnoha oblastí naší vlasti, z okolních států a dokonce i z jiných světadílů, především ze Severní a Jižní Ameriky a z Asie.

Kromě stálých expozic (Pravěk Olomoucka, Od orloje k hodinám, Zoologie, Geologie a mineralogie, Ohrožené druhy rostlin) si návštěvníci mohou prohlédnout v prostorách muzea přibližně dvacet krátkodobých výstav ročně.

Součástí Vlastivědného muzea v Olomouci je od roku 1965 také Arboretum Bílá Lhota (asi 20 km severně od Olomouce, otevřené od dubna do října).

Virtuální prohlídka
Malou „ochutnávku“ toho, co je v muzeu k vidění, můžete najít zde http://www.vmo.cz/sbirky/ na webových stránkách muzea.

Otevírací doba
Říjen – březen: St - Ne 10:00 - 17:00 hod.
Duben – září: Út - Ne 9.00 - 18:00 hod.

Vstupné
Stálé expozice    
- Plné: 40 Kč
- Zlevněné: 20 Kč (děti, důchodci, studenti)
- Rodinné: 50 Kč (2 dospělé osoby a 2 děti nebo 1 dospělá osoba a 3 děti)
- Volné: s Olomouc Region Card a během státních svátků

Stálá expozice Vlastivědného muzea | Pravěk Olomoucka Expozice otevřena od 3. 3. 2010
Stálá expozice Vlastivědného muzea | Od orloje k hodinám Expozice otevřena od 3. 3. 2010
Stálá expozice Vlastivědného muzea | Ohrožené druhy rostlin Expozice otevřena od 1. 4. do 30.9. 2010

Krátkodobé výstavy   
- Plné: 20 Kč
- Zlevněné: 10 Kč
- Volné: s Olomouc Region Card a během státních svátků

Upozornění: Některé stálé výstavy jsou z důvodů rekonstrukce topení uzavřeny.

Doprava
Muzeum se nachází přímo na Náměstí Republiky. Zavezou vás sem tramvaje číslo 2, 4 a 6. Zastávka Nám. Republiky je přímo před muzeem.  Pokud raději chodíte, dojdete sem z Horního náměstí přes ulici Ostružnickou nebo Ztracenou a ulicí Denisovou asi za 15 minut.

Historie muzea
Vlastivědné muzeum se nachází v budovách bývalého kláštera klarisek (ženský řeholní řád, založený ve 13. století sv. Klárou z Assisi) a klášterního kostela sv. Kláry.

Podle pověsti založila klášter klarisek Kunhuta ze Žerotína (13. stol.), první písemná zmínka o tomto klášteře však pochází až z roku 1298, z listiny krále Václava II. Budova zřejmě původně byla vystavěna ve stylu rané gotiky, později se však dočkala několika přestaveb. Při poslední z nich, v polovině 18. století, dostaly klášter i kostel nový barokní kabát. Už v roce 1782 ale klášter klarisek zrušil patent císaře Josefa II. (1741-1790). Kostel sv. Kláry poté sloužil jako univerzitní (lycejní) knihovna a většina klášterních budov byla přeměněna v kasárna.

Knihovna je součástí muzea i dnes. Celkem má více než 70 000 svazků a také unikátní soubor 2000 rukopisů a starých tisků. V roce 1907 bylo do kostela na místo knihovny přestěhováno Muzeum arcivévody Ferdinanda s přírodovědnými a egyptskými sbírkami. A konečně roku 1951 se celý komplex bývalého kláštera klarisek stal sídlem Vlastivědného muzea v Olomouci.

Kontakt
Adresa: náměstí Republiky 5, Olomouc, 779 00
Telefon: +420 585 515 111
Web: http://www.vmo.cz
E-mail: vmo@vmo.cz

Aktuální program

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ