Zámecký park v Čechách pod Kosířem

Čechy pod Kosířem Co zde najdete
  • jeden z nejlépe udržovaných parků na Moravě
  • neogotický skleník
  • Mánesovu výstavní síň

Čechy pod hanáckým Mont Blancem, jak je někdy Velkému Kosíři přezdíváno, jsou skutečně ideálním místem pro víkendový nebo i odpolední výlet za město. Ať už si s sebou vezmete celou rodinu nebo jen svou drahou polovičku, doma určitě nezapomeňte deku a piknikový koš.

Zámek a zámecký park

Můj první dojem z parku byl úžas. Je to park nebo už jde o les? Na ploše více než 20 ha, pod působivou kulisou nejvyššího vrcholku Hané, Velkého Kosíře (442 m. n. m), roste přes dvě stě druhů jehličnatých a listnatých stromů a keřů. Souvislé zalesněné plochy tu a tam přeruší krásně udržovaná louka, cesta či stezka. Úžasnou kulisu tvoří také dva velké rybníky, kvákání žab a zpěv ptáčků. Prostě idylka.

Z parku na vás také bude přímo dýchat historie. Snad už ve 14. století zde stála gotická tvrz, kterou na konci 16. století nahradil renesanční zámek. Mezi lety 1708 – 1716, za kněžny Terezie z Lichtenštejna, získala tato stavba podobu barokního čtyřkřídlého zámku s průčelím obráceným na jih, součástí zámku byly také zahrady.

Hanáčtí Portugalci

Nejslavnější kapitola v dějinách zámku i parku je spojena s původně portugalským šlechtickým rodem Silva-Tarouca, jehož potomci vlastnili panství až do roku 1945, kdy zámek přešel do vlastnictví státu. V roce 1768 koupil Čechy pod Kosířem společně se statky Drahanovice a Krakovec císařský tajný rada Emanuel Telles Menezes a Castro Silva-Tarouca (1696–1771).

K významným osobnostem moravské linie rodu Silva-Tarouca patřil i jediný Emanuelův syn František Štěpán (1750–1797). Tento muž nechal vybudovat jihovýchodně od zámku barokní sad s růžovou alejí, vodními kanály a dvěma rybníky.

Muzeum kočárů Model muzea kočárů v Čechách pod Kosířem ve 3D

Na anglický park se kosířské barokní zahrady začaly měnit ve 30. letech 19. století pod taktovkou hraběte Františeka Josefa I. Silva-Tarouca, syna Františka Štěpána. Jeho syn, hrabě Ervín, v letech 1839–1844 přestavěl budovu zámku do empírového slohu podle projektu německého architekta Julia Eduarda Zerneckeho, žáka proslulého romantického architekta Schinkela. Zámek s parkem v té době spojilo široké schodiště a v zámeckých zahradách vzniklo několik drobných staveb: klasicistní zahradní pavilon (1840–1843, dnes nazývaný Mánesův), neogotická vyhlídková věž (1839–1843) či úžasný skleník v témže stylu podle projektu architekta Ignáce Ullmanna (1852–1853).

V poslední třetině 19. století a na počátku století minulého vzhled parku výrazně poznamenal hrabě František Josef II. Silva-Tarouca (1858–1936), jenž se velmi zajímal o dendrologii. Park postupně rozšiřoval a doplňoval ho mnoha domácími i exotickými dřevinami.

V zámku se narodil také hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca (1860–1936), přední dendrolog, zahradní architekt, zakladatel krásného a rozsáhlého parku v Průhonicích u Prahy a poslední ministr zemědělství Rakousko-Uherska.

Josef Mánes a Mánesova výstavní síň

Model Mánesova pavilonu ve 3D od firmy MOFs.

Návod: Najeďte myší na model, stiskněte levé tlačítko myši a pohybujte kurzorem. 3D model by se vám měl pohybovat směrem, kterým si určíte. Pokud chcete model zvětšit přes celou obrazovku, klikněte na něj pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Full Screen Multimedia. Model do původní podoby vrátíte opět stiskem pravého tlačítka a výběrem End Full Screen Multimedia.

Čechy pod Kosířem jsou známé i díky zdejšímu pobytu jednoho z nejslavnějších Českých malířů. Josef Mánes (1820–1871) zde pobýval v letech 1849-68. Nalezl zde klid pro svou tvorbu i mnoho uměleckých námětů. Namaloval zde například akvarel Ukolébavka, jímž oslavil kouzlo rodinného života, obraz Líbanky na Hané či nádherný cyklus 13 akvarelů Život na panském sídle. Motivy z Čech pod Kosířem a okolí mu daly základy, na nichž vybudoval moderní české malířské umění. Zachytil kus hanácké minulosti, zdejší lid v barevně svěžích krojích, selské statky a hanácká žudra (ozdobné vstupy). Jako letní pracovnu využíval Mánes altán v zámeckém parku, který dodnes existuje. Můžete ho vidět i na několika fotografiích u tohoto článku.

Pokud vás zajímá Mánesova tvorba, určitě nevynechte návštěvu Pamětní síně Josefa Mánesa, která je umístěna v interiéru zámku. Najdete zde originály i kopie Mánesových prací – galerie portrétů, krajinomalby z prostředí zámeckého areálu v Čechách pod Kosířem, okolí zámku v Krakovci, žánrové scény s projížďkami na koních, kresby Hanáků a Hanaček nebo alegorický cyklus Život na panském sídle (kopie Karla Webse provedené za Mánesova dohledu) aj. Součástí expozice je i malířova korespondence s hraběcí rodinou, jeho deníky a portréty. V expozici jsou zastoupeny rovněž výtvarné práce Mánesova otce Antonína, sourozenců Amálie a Quida, členů rodiny Silva–Tarouca a dalších.

Zámek a park, který ho obklopuje, jsou v majetku Olomouckého kraje a v současné době je spravuje Vlastivědné muzeum v Olomouci. Pamětní síň Josefa Mánesa provozuje Muzeum Prostějovska, na jehož stránkách najdete řadu doplňujících informací.

Doprava

Čechy pod Kosířem jsou od Olomouce vzdálené asi 20 km. Autem sem pohodlně dojedete za necelou půlhodinku. Do města jezdí i přímý autobus z Olomouce, bohužel jen dvakrát denně a v ne příliš šťastném čase. Spojení s Prostějovem je naproti domu poměrně husté. Pro konkrétní spoj viz http://jizdnirady.idnes.cz .

Otevírací doba
Park: během dne
Síň: Út – Pá: 9:30 – 12:00 a 13:00 – 17:00 hod., So – Ne: 9:30 – 12:00 a 12:30 – 16:30 hod.

Vstupné
Park: zdarma
Síň: 30 Kč (plné), 15 Kč (snížené)

Kontakt
Adresa: Čechy pod Kosířem, 798 58
Telefon: +420 582 373 724
Web: http://www.cechypk.cz/index.htm

Další zajímavosti v obci a okolí

Kostel v Čechách pod Kosířem
Muzeum historických kočárů
Hasičské muzeum
Naučná stezka Velký Kosíř

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ