Zelená věž

Součástí středověkého opevnění Olomouce bylo také mnoho věží, které však dnes známe pouze z několika plánů a vyobrazení. Jednou z nich byla i pozdně gotická Městská či Zelená věž, která v minulosti stála před Střední bránou.

V roce 1883, během likvidace městského opevnění, našli dělníci při bourání Střední brány a jejího předsunutého bastionu zbytky Zelené věže s úzkými střílnami.Střední brána tvořila již ve 13. století důležitý komunikační spoj z centra Olomouce ve směru do Brna. Po bitvě u Moháče, za tureckého nebezpečí, došlo k rozsáhlému přebudování městského opevnění. Vylepšení se dočkala také Střední brána, k níž přibyla nadstavba Zelené věže a nová předsunutá bašta.

O Zelené věži se nám bohužel mnoho informací nezachovalo. Výjimkou je zpráva o neznámém hrdinovi, který měl tuto stavbu zachránit před požárem, jenž v roce 1709 postihl centrum města.

Zelená věž zanikla během budování tereziánské pevnosti, ale ne úplně. Její torzo zůstalo zachováno v náspu nově vybudovaného bastionu před přebudovanou Střední branou.

Stará podoba Zelené věže je zobrazena například na plánu městského opevnění z roku 1686 a nový půdorys na plánu z roku 1761. V té době už Střední brána netvořila přímý vstup do města, ale bylo možno se k ní dostat, stejně jako k Dolní bráně, pouze nově zřízenou Terezskou branou. Terezská brána byla vybudována mezi dvěma středověkými vstupními komunikacemi v zájmu zvyšování bezpečnosti města.

V roce 1883, během likvidace městského opevnění, našli dělníci při bourání Střední brány a jejího předsunutého bastionu zbytky Zelené věže s úzkými střílnami. Věž nebylo možno zachránit, protože v místě byla projektována komunikace, která prodlužovala nynější Pavelčákovu ulici. Zelená věž proto zmizela navždy.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ