Židovská brána

Židovská brána

Kde: Univerzitní ul.
Stav: zachovaná

Starobylou Židovskou bránu najdete v Univerzitní ulici v prostorách bývalého Jezuitského konviktu, dnes Uměleckého centra Univerzity Palackého. 
Brána pochází ze 14. století a je postavena v gotickém slohu. Při její rekonstrukci v 90. letech 20. století bylo objeveno i několik renesančních architektonických prvků, které však restaurátoři opět zakryli. Brána má čtyři poschodí a dva a půl metru široký průjezd, který kdysi chránil padací most (na bráně dodnes najdete otvory pro uchycení mostu).

Branou se ve středověku vycházelo ze židovské čtvrti do předměstské obce Závodí. V průběhu času brána svou původní funkci ztratila, protože se při výstavbě vylepšených hradeb se ocitla mimo městské opevnění. V 17. století byla zahrazena a stala se součástí nově postaveného Jezuitského konviktu. Dnes brána slouží jako průchod mezi nádvořím konviktu a univerzitním parkem s vodotrysky.

Židovská brána ve 3D

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ