Kostel sv. Petra a Pavla

Gotické plastiky sv. Petra a sv. Pavla, které pocházejí z dnes již neexistujícího kostela sv. Petra na Předhradí (kostel byl zbourán roku 1792) a gotický reliéf Panny Marie Ochranitelky z roku 1483.Olomouc je bohatá svým kulturním dědictvím, které můžeme obdivovat na každém kroku. Nemalou část tohoto bohatství však již neuvidíme, protože zaniklo s přestavbou města. Připomeňme si aspoň některé památky, které svým významem mnohdy předčí ty dochované, například nejstarší olomoucký kostel, kostel sv. Petra a Pavla.

Kostel sv. Petra a Pavla stál na Předhradí na dnešním Biskupském náměstí. Ačkoli šlo o unikátní památku, jejíž základy byly položeny možná už v 9. století, potkal ho stejně neblahý osud jako i další kostely v Olomouci. V roce 1787 byl uzavřen a o pět let později zbořen.

První písemná zmínka o kostelu sv. Petra a Pavla přitom pocházela už z roku 1131 a historikové jeho počátky kladou ještě hlouběji do minulosti. Kostel údajně vysvětil sv. Cyril v roce 863 a kníže Svatopluk jej v roce 885 zajistil příjmy. V roce 1063 se stal kostelem biskupským a byl jim až do roku 1131, kdy se biskupství přesunulo ke kostelu sv. Václava. Od té doby byl pouze kostelem farním. V roce 1455 jeho budova vyhořela a následně byla přestavena. Kostel měl vysokou kuželovitou střechu, která až do konce 18. stol. vynikala nad jiné stavby v Olomouci.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ