Domy a paláce

warning: Creating default object from empty value in /home/spqocz/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Radnice

Olomoucká radnice

Kde: Horní nám.
Stáří:
14. století
Zajímavost: Velká gotická místnost, dnes využívaná jako obřadní síň, byla ve středověku zazděna a objevena až během oprav radnice na počátku 20. století

TOP5

Edelmannův palác

Edelmannův palác Kde: Horní nám. 5
Stáří:
16. století
Zajímavost:
Nad nádherným vstupním portálem ze 16. století (nachází se v Úzké ulici – na druhé straně budovy) uvidíte rodinný znak rodu Edelmannů.
TOP5

Dům Matyáše Hauenschilda / Hauenschildův palác

Hauenschildův palác Kde: Dolní nám. 38
Stáří: 16. století
Zajímavost: Krátce zde pobyli i Fridrich II. nebo W. A. Mozart. 
TOP5

Petrášův palác

Petrášův palác Kde: Horní nám. 25
Stáří: 16. století
Zajímavost: V 18. století zde sídlila první učená společnost v rakouských zemích. 
TOP5

Přemyslovský hrad a Rezidence kapitulního děkana

Přemyslovský hrad a Rezidence kapitulního děkana Kde: Václavské nám. 3
Stáří: 12.-18. století
Zajímavost: V přízemní arkádě kapitulního děkanství se nachází nejstarší zachovaná náhrobní deska v Olomouci.
TOP5

Vila Primavesi

Dům kavárny Opery Kde: Univerzitní 7
Stáří: 1905-6
Zajímavost: Vila měla vlastní malou elektrárnu, ve své době první v Olomouci

V klikatých uličkách staré Olomouce, za vysokou zdí s výhledem do parku, stojí již celé jedno století secesní květ pevně zakořeněný do olomoucké země, vila Primavesi. Tato bohatě členitá stavba v sobě skrývá bohatou historii plnou zvratů a změn.

Salmův palác

Salmův palác Kde: Horní nám. 1
Stáří: 17. století
Zajímavost: Nejzajímavější částí budovy je zdobený vstupní portál z roku 1687, který pochází z dílny kameníka Lorenze Seegera.

Salmův palác je největší olomoucký palác svého typu. Jeho průčelí je obráceno do Horního náměstí (směrem ke sloupu Nejsvětější Trojice), bočními křídly směřuje do Riegrovy ulice a ulice 28. října. V druhé polovině 17. století ho zde – na místě tří starších gotických domů – nechal postavit hrabě Julius Salm. Z původních gotických domů na tomto místě se dochovaly sklepy a částečně i zdivo v přízemí.

Krajinská lékárna / Dům U černého orla

Krajinská lékarna Kde: Horní nám. 10
Stáří: 16. století
Zajímavost: Název „Krajinská lékárna“ vznikl z původně německého „Landschaftsapotheke“. Je o něco mladší než jméno „Dům U černého orla“, které se začalo používat přibližně od poloviny 18. století.

V domě č. 10 na Horním náměstí najdete jednu z nejstarších dosud fungujících lékáren v Olomouci i na celé Moravě. První lékárnu si tu otevřel před více než čtyřmi sty lety, roku 1571, lékárník Faustin Prims.

Dům Kavárny Opera

Dům kavárny Opery Kde: Horní nám. 21
Stáří: 16. století

Moravské divadlo Olomouc

Moravské divadlo Kde: Horní nám. 22
Stáří: 19. století
Zajímavost: Divadlo se v této budově hraje od roku 1830 dodnes (česky od roku 1920).

Klasicistní budovu Moravského divadla Olomouc postavil v roce 1830 (podle plánu vídeňského architekta Josefa Kornhäusela) stavitel Karel Biefeld. Hlediště a fasádu divadla upravil v letech 1940-1941 architekt Karel Fischer. Výzdoba tympanonu je dílem sochaře Vojtěcha Hořínka (1906-1998).

Budova stojí na místě staršího domu olomouckého měšťana Abraháma Mačáka, jehož majetek propadl státu kvůli Mačákově účasti na stavovském povstání v letech 1619-1620. V budově zasedal v letech 1628-1641 královský tribunál. Později v ní sídlili pevnostní velitelé. 

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci
Syndicate content

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ